- Na dzień przed decyzją RPP złoty jest nieco mocniejszy, a rynek zakłada, że przekaz ze strony Rady będzie bardziej jastrzębi - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska, Grzegorz Ogonek. Jego zdaniem, na krajowym długu potencjał do wzrostu rentowności powoli się wyczerpuje, a szczyt rynkowy powinien wystąpić w najbliższych miesiącach.
- Jesteśmy dzień przed decyzją RPP i na ten okres zakładaliśmy, bazując na słabym odczycie polskiego PMI, że przed posiedzeniem złoty będzie nieznacznie się osłabiać, a kurs EUR/PLN znajdzie się bliżej 4,60. Wygląda jednak na to, że rynek zakłada mocniejszy przekaz ze strony Rady i z tego względu złoty jest mocniejszy, co ciekawe przy lekko umacniającym się amerykańskim dolarze - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska, Grzegorz Ogonek.
- Rynek wycenia podwyżkę stopy referencyjnej na środowym posiedzeniu na 75 pb, a zakładając możliwe odchylenie od tych oczekiwań, wskazalibyśmy raczej na 100 pb, a nie na podwyżkę o 50 pb - dodał ekonomista Santander Bank Polska.
Zdaniem ekonomisty, jeśli w środę RPP zaskoczy rynek niższą podwyżką niż 75 pb, to kurs EUR/PLN wróciłby zapewne do okolic 4,60.
- W przypadku wyższej podwyżki od rynkowego konsensusu, najbliższym poziomem, który mógłby zostać wówczas osiągnięty mogą być okolice 4,57 EUR/PLN - dodał ekonomista.
O godzinie 16.11 EUR/PLN zniżkuje o 0,05 proc. do 4,5840, a USD/PLN zwyżkuje o 0,14 proc. do 4,2936.
W tym czasie na rynkach bazowych dolar umacnia się, a EUR/USD zniżkuje o 0,16 proc. do 1,0678.
RYNEK DŁUGU
- Na rynkach bazowych przebicie poziomu 3 proc. na UST wskazuje, że trend jest niezmienny i jest to ruch w górę (rentowności - PAP). Analogiczny trend mamy również na niemieckich bundach - powiedział Grzegorz Ogonek.
Zdaniem ekonomisty, w takim otoczeniu krajowa krzywa rentowności jest pod presją i będzie się dalej podnosiła, jednak inwersja krzywej rentowności będzie się zapewne pogłębiać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.