Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej w poniedziałek, 6 czerwca, przedstawił swoje dotychczasowe działania dotyczące obchodów 100. rocznicy objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą.
W konferencji udział wzięli dr Andrzej Sznajder - dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Ryszard Mozgol - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Jan Kwaśniewicz - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, dr Mirosław Węcki - pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.
- Tematyka powstań śląskich jeszcze kilka lat temu, kiedy te setne rocznice zaczęliśmy obchodzić, wydawała się – przepraszam za określenie – zgrana płytą w latach poprzednich. Szczególnie mam tu na myśli okres PRL-u. Sami – nie ukrywam- podchodziliśmy z ogromnymi obawami, co jeszcze w tej materii można zrobić i czy jest jeszcze pole do badań oraz czy jest jeszcze jakiś inny sposób na zainteresowanie tym tematem młodzieży i ogółu społeczeństwa. Dziś wiemy, że jest to niesłychanie wdzięczny temat dla każdego, tak jak po wielu latach – może nie stu, ale jednak kilkudziesięciu – wciąż interesujący i zajmujący może być temat powstania warszawskiego. Uważam, że tak samo na Śląsku może i powinno się stać z powstaniami śląskimi. To jest serce śląskiej historii, bez powstań nie sposób tej historii opowiedzieć, ani jej zrozumieć – powiedział w czasie spotkania z mediami dyrektor Andrzej Sznajder.
W czasie spotkania z mediami zaprezentowano dotychczas przygotowane publikacje oraz omówiono wystawy przygotowane przez katowicki IPN, które były poświęcone powstaniom śląskim. Poinformowano także o nadchodzących wydarzeniach, m.in. o wystawie plenerowej „Pamiętaj, że nosisz mundur. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia”. Ponadto pojawią się dodatki prasowe oraz zostanie wydana odznaka pamiątkowa „Orzeł śląski 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty”.
Wpinka jest repliką oryginalnej odznaki orła śląskiego, którego prawo noszenia na łapkach kurtek mundurowych i płaszczy przyznano 74 Górnośląskiemu Pułkowi Piechoty w 1929 roku, na pamiątkę jego wkroczenia na Ziemię Lubliniecką i zajęcia Lublińca w czerwcu 1922 r. Orzeł śląski został wybity w ilości 1000 egz., które znajdą się na okolicznościowym folderze Poczty Polskiej, towarzyszącego emisji znaczka pocztowego „100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski”, a kolejne 1000 egz. zostanie umieszczonych na okolicznościowym kartoniku, prezentującego historię odznaki 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i wkroczenia w 1922 r. Wojska Polskiego do Lublińca.
Warto także wspomnieć, że IPN w Katowicach rozpoczął w lipcu ub.r. akcję oznaczania grobów powstańców śląskich znakiem pamięci „Tobie Polsko”, opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Do 27 października 2021 r. podczas 24 uroczystości oznaczono 29 grobów w 22 miejscowościach województwa śląskiego i 1 na terenie województwa opolskiego. W roku 2022 Instytut planuje, aby na stulecie powrotu części Górnego Śląska do Macierzy w ręce rodzin powstańczych trafiło 100 znaków pamięci „Tobie Polsko”, które zostaną umieszczone na grobach ich bliskich.
Warto też zapamiętać, co będzie się działo 18-19 czerwca. Wtedy odbędzie się m.in. rekonstrukcja wkroczenia wojsk polskich do Katowic od strony Szopienic, koncerty na katowickim Rynku, uroczysta Msza św. w katedrze, otwarcie Panteonu Górnośląskiego i koncert przed katedrą. Swoje obchody przygotowują też inne miasta, celując w te daty, kiedy w nich miało miejsce przejęcie przez polską administrację.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.