PLL LOT zainaugurował w sobotę loty transatlantyckie na trasie z Krakowa na nowojorskie lotnisko Newark. Uruchomienie tego połączenia wpisuje nas w siatkę tradycyjnych połączeń lotniczych - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
W sobotę w Kraków Airport wylądował pierwszy samolot LOT Boeing 787 Dreamliner lecący z nowojorskiego lotniska Newark. Rejsy z Krakowa na to lotnisko zostały wznowione po 11 latach.
Jak przekazała Katarzyna Piskorz, członek zarządu ds. korporacyjnych PLL LOT, wyloty z USA będą obywały się w piątki, a w drogę przeciwną samolot wyleci w soboty.
- Bardzo się cieszymy, że wznawiamy dzisiaj połączenie transatlantyckie do Newark, że pasażerowie PLL LOT, w głównej mierze mieszkańcy Małopolski, mogą od dziś bezpośrednio polecieć naszym samolotem do Nowego Jorku - wskazała przedstawicielka przewoźnika.
Połączenie na razie zaplanowano na sezon letni, ale przewoźnik ma nadzieję, że będzie się ono cieszyć zainteresowaniem i pozostanie także w rozkładzie zimowym.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, obecny na sobotnim przywitaniu samolotu z Nowego Jorku ocenił, że uruchomienie tego połączenia przybliża nas do kolejnych obszarów, kolejnych kontynentów i wpisuje w siatkę tradycyjnych połączeń lotniczych, obszarów w których do tej pory dominowali wielcy przewoźnicy.
- Nie mamy kompleksów, chcemy się rozwijać, czego dowodem jest nie tylko rozbudowa krakowskiego lotniska, ale też uruchamianie nowych połączeń. Chcemy być częścią tego dobrze skomunikowanego lotniczego świata, to ma szczególne znaczenie w okresie postpandemicznym, po czasie, w którym to transport lotniczy ucierpiał najbardziej - powiedział dziennikarzom Adamczyk.
Połączenia ze stolicy Małopolski do Nowego Jorku - ocenił minister - otwiera korytarz komunikacyjny dla turystów z kontynentu amerykańskiego. To także wyraźny sygnał dla biznesu - zapraszamy tutaj, możecie tutaj działać, możecie stąd operować i lokować miejsca, gdzie będą realizowane projekty gospodarcze - podkreślił szef resortu infrastruktury.
Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek wyraził nadzieję, że nowe połączenie transatlantyckie przyczyni się do odbudowy ważnego segmentu gospodarki stolicy Małopolski i całego regionu, jakim jest turystyka, także biznesowa i kongresowa.
Nowy Jork jest bardzo ważnym ośrodkiem biznesowym, kulturalnym i społecznym świata, więc bardzo cieszymy się, że otwiera się to połączenie - podkreślił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.