Przedstawiciele Banku Światowego przyjechali do Polski i omawiają wyniki badań jakie zostały przeprowadzone wśród polskich górników. Dotyczyły one stosunku do ewentualnej zmiany miejsca zatrudnienia i tego, co mogliby robić po odejściu z sektora węglowego – zarówno po odejściu w ramach transformacji jak i naturalnie przechodząc na emeryturę górniczą. Wyniki zostały zaprezentowane m.in. w Polskiej Grupie Górniczej, a dokładnie w czasie spotkania w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit. Przedstawiciele BŚ odwiedzając ten zakład we wtorek, 31 maja, mieli okazję także zjechać pod ziemię i zobaczyć trud górniczego fachu.
- Nasi goście mieli okazję doświadczyć, jak wygląda droga górnika do ściany oraz jak wygląda sam proces eksploatacji i odstawy urobku. Byli pod niezwykłym wrażeniem warunków i trudu górniczej pracy. Docenili także kompetencje naszych pracowników w zakresie obsługi nowoczesnych maszyn i urządzeń. Można śmiało powiedzieć, że górnictwo zrobiło na nich wrażenie – mówi dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG Andrzej Sączek, który koordynował prowadzenie badań, jak i wizytę studyjną w ruchu Ziemowit.
Badania przeprowadzone wśród pracowników kopalń PGG, czyli KWK Staszic-Wujek, KWK Ruda i KWK Piast-Ziemowit rozpoczęły się pod koniec 2021 r. Dotyczyły one rynku pracy, kwalifikacji, kompetencji i predyspozycji zawodowych w kontekście przemian, które w najbliższych dekadach będą zachodzić w regionach górniczych.
- To trochę taka próba odpowiedzenia na pytanie: Co po górnictwie, którego transformacja zgodnie z umową społeczną będzie przebiegała do połowy wieku? Badania w formie ankiet były przeprowadzone na Górnym i Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce, czyli tych obszarach, gdzie funkcjonuje przemysł węglowy – mówi dyrektor Sączek, który dodaje, że w PGG ankietę rozwiązało ponad 1150 pracowników zarówno zatrudnionych na dole, jak i na powierzchni.
- Ta wybrana grupa miała mniej więcej obrazować strukturę danego zakładu i to udało się nam osiągnąć. Z resztą przedstawiciele Banku w czasie spotkania w ruchu Ziemowit z wiceprezesem PGG ds. pracowniczych Jerzym Janczewskim, chwalili spółkę za sprawne przeprowadzenie tych badań – mówi dyrektor.
Ankiety można było rozwiązywać za pośrednictwem portalu pracownika, czyli przy pomocy komputera, a także urządzeń mobilnych. Wyniki badań zostały przedstawione w czasie spotkania z wiceprezesem Janczewskim i dyrektorami ds. pracowniczych kopalń należących do PGG.
- To potężna ilość materiału, która może posłużyć do formułowania wielu wniosków oraz pomóc nam znaleźć odpowiedzi na wiele kluczowych pytań, które są związane z transformacją naszej branży oraz regionu – stwierdza Andrzej Sączek.
Jeden z najważniejszych wniosków mówił o tym, że górnicy chcą kontynuować pracę w swoim zawodzie i słabo są zainteresowani zmianami. Ewentualnie chcieliby robić coś, co będzie zbliżone do ich obecnej pracy. Ankietowani wykazują duże kompetencje związane z obsługą maszyn i urządzeń i nie boją się uciążliwości pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To eksperci od likwidacji wszystkiego. Ludzie na usługach BIg Data i Big tech. Ekonomia to nie jest ich mocna strona. Zieloni Ideolodzy i lobbyści.
Po co lisa wpuszczacie do Kurnika ??? I to Lisa z Wścieklizną.