- Środowa,1 czerwca, sesja na warszawskim parkiecie przyniosła spadki głównych indeksów, a decydujący wpływ na przebieg notowań miały dane makro z Polski i USA - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas. Zdaniem analityka, aby odbicie na WIG20 mogło być kontynuowane, na najbliższych sesjach indeks ten musi obronić wsparcie usytuowane w okolicach 1 800 pkt.
- W środę na giełdzie w Warszawie panowały zmienne nastroje, ale również otoczenie rynkowe było zmienne. W pierwszej godzinie notowań główne indeksy notowały spadki, na co wpływ miał bardzo słaby PMI z Polski za maj, który spadł poniżej granicy 50 pkt, co pokazuje spadek aktywności gospodarczej. Po godz. 10 poprawa nastrojów na rynkach bazowych wpłynęła również na nasz parkiet, a pomiędzy 13.30 a 15.30 polskie indeksy przeszły nawet na plusy - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas.
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju wyniósł 48,5 pkt wobec 52,4 pkt w kwietniu - podała firma S&P Global. Konsensus PAP Biznes zakładał 52,0 pkt.
Jak wskazał analityk, kolejne, znaczące pogorszenie nastrojów nastąpiło ok. godz. 16.00, kiedy to zostały opublikowane dane o ISM z USA.
Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w maju wzrósł do 56,1 pkt z 55,4 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 54,5 pkt.
- Rynek oczekiwał niższych wartości wskaźnika i sygnałów ochłodzenia aktywności gospodarczej. Jednak dane były mocne. Jest to z jednej strony dobre, bo pokazuje, że amerykańska gospodarka się rozwija, jednak z drugiej strony dane te wsparły oczekiwania na kolejne podwyżki stóp w USA. W takim otoczeniu rosły rentowności amerykańskiego długu i umacniał się dolar - powiedział analityk.
- To wywołało silny impuls podażowy, zarówno na rynkach europejskich, jak i na naszym parkiecie, a główne warszawskie indeksy zakończyły sesję na wyraźnych minusach - dodał
Spośród dużych spółek na GPW analityk BP BNP Paribas wskazał na mocne spadki kursu Allegro (-5,62 proc.), co można wiązać z realizacją zysków po czterech sesjach wzrostów z rzędu.
Z małych spółek analityk wyróżnił akcje Arctic Paper, które po wzroście o prawie 11 proc., kontynuuje długoterminowy trend w górę, i pomimo słabego otoczenia, notowane jest na najwyższych poziomach od 2010 r.
Zdaniem analityka, dla dalszego trendu WIG20 kluczowa jest obrona poziomu 1800 pkt na najbliższych dwóch sesjach, co w przypadku realizacji takiego scenariusza, mogłoby dać zielone światło dla kontynuacji odbicia w drugim tygodniu czerwca br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.