- Embargo na rosyjską ropę przyjęte przez Radę Europejską w sprawie 6. pakietu sankcji przeciw Rosji jest solidarne; najbliższe godziny i dni to będzie dopracowanie szczegółów - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze, że unijni przywódcy, którzy zgromadzili się w poniedziałek na szczycie w Brukseli, osiągnęli porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę.
Premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu rozmów oświadczył: - Udało się przełamać impas. Po kilku godzinach dyskusji ustaliliśmy, że szósty pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej będzie obejmował także sankcje na ropę - poinformował szef rządu. - To bardzo ważne, bo dzisiaj ropa jest jednym z głównych źródeł dochodów, które później Kreml przeznacza na wojnę na Ukrainie - dodał.
O zawarte porozumienie, we wtorek była pytana w Polsat News szefowa resortu środowiska Anna Moskwa. - Ważne, że te sankcje na dzień dzisiejszy są solidarne. To, czego nie chcieliśmy, to łamania tej solidarności i indywidualnych decyzji poszczególnych państwa. Na dzisiaj wszystkie państwa są w podobnej sytuacji - powiedziała Moskwa.
Jak dodała, najbliższe godziny i dni to będzie dopracowanie szczegółów.
Jak podkreśliła, na pewno jest solidarność, na pewno jest zgoda państw, czy to na natychmiastowe, czy na późniejsze odchodzenie, ale jest decyzja, że to embargo wprowadzamy, bez odstępstw - decyzją solidarną.
Pytana, ile to embargo będzie dodatkowo kosztowało polskiego kierowcę, Moskwa odparła: - Patrząc, że jest to decyzja solidarna, nie wpłynie to w żaden sposób na sytuację nieuprzywilejowaną czy jakąś sytuację negatywną na rynkach krajowych.
Jak dodała, na pewno nie będzie to sytuacja taka, że będziemy my w gorszej sytuacji od innych państw. - To jest cel, który chcieliśmy osiągnąć - wskazała.
Zdaniem Moskwy jednym z mitów jest, to że ten rosyjski surowiec zawsze jest tańszym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.