W niedzielę, 29 maja, po dwóch latach pandemii odbyła się już bez obostrzeń tradycyjna pielgrzymka mężczyzn do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Do tysięcy pielgrzymów – wśród których licznie byli obecni górnicy - zwrócił się abp Wiktor Skworc. Homilie wygłosił gość specjalny z Watykanu abp Jan Romeo Pawłowski.
- Praca górnika jest niebezpieczna – zwrócił się do pielgrzymów-górników abp Wiktor Skworc w kontekście ostatnich tragedii w kopalniach węgla kamiennego. - Jest jak równanie z wieloma niewiadomymi, w którym do końca nie wiadomo, czy kolejny zjazd zakończy się szczęśliwym powrotem. Dlatego domaga się dyscypliny i rozwagi, przezorności i profesjonalizmu, a także wzmożonej troski o bezpieczeństwo górniczych załóg – mówił.
- Świat, który znamy i który od pokoleń budujemy, jego kultura i gospodarka, wszystko to, co do tej pory wydawało się oczywiste i jednoznaczne, stoi dzisiaj przed wielką niewiadomą – powiedział dalej metropolita katowicki. – Wojna postawiła wielki znak zapytania nie tylko nad przyszłością państwa ukraińskiego, Europy i całej cywilizacji. Jest ona także wyzwaniem dla każdego człowieka, który w sumieniu i w działaniu musi odpowiedzieć na pytanie o swoje osobiste zaangażowanie na rzecz pokoju i dobra, miłosierdzia i pojednania.
Dodał, że pokój „to podstawowe prawo człowieka i dobro ludzkości”.
– Ten pokój jest zarówno darem Bożym, darem Zmartwychwstałego, jak i owocem zaangażowania jednostek, osób i wspólnoty. Jest owocem naszego „przejścia” przez ręce Jezusa, przyjęcia logiki życia ofiarowanego, domeną ludzi błogosławionych – podkreślił.
– Kto zabiera ludziom wolną od pracy niedzielę, ten zabiera im źródło pokoju. Ponawiamy to wołanie i prośbę: „Niedziela Boża i nasza!”. Bądźcie jej strażnikami – apelował abp Skworc.
Abp Jan Romeo Pawłowski z w wygłoszonej homilii mówił o wartości i pięknie rodzinnego domu, znaczeniu relacji rodzice-dzieci oraz darze pokoju.
- W wieku dorastania i dojrzewania dzieci rodzą się jakieś nieporozumienia, konflikty, które przecież przemijają, gdy rodzice nabierają doświadczenia, a dzieci w międzyczasie dorośleją i zaczynają innym wzrokiem spoglądać na świat i potem na swoją własną rodzinę – przekonywał i mówił o wartości rodzinnego domu.
– Dom rodzinny to miejsce, gdzie spotykają się ludzie najbliżsi sobie na świecie, ludzie którzy się prawdziwie kochają i w tej rodzinnej miłości są odblaskiem miłości Boga w Trójcy świętej Jedynego – zaakcentował abp Pawłowski.
Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Mieszkańcy sąsiednich Tarnowskich Gór przybyli wówczas modląc się o uzdrowienie i wybawienie od zarazy, jaka wybuchła w ich mieście. Z początkiem 1680 r. zaraza wybuchła także w Czechach. Morowe powietrze - jak ówcześni nazywali nieznany wirus - zabijało tysiące ludzi. Wierni zwrócili się o pomoc do Maryi, bliskiej im w piekarskim wizerunku. Podczas peregrynacji piekarskiego obrazu w Pradze doszło tam do licznych uzdrowień. 10 marca w katedrze św. Wita arcybiskup praski Jan Fryderyk Waldstein publicznie ogłosił ikonę Maryi z Piekar obrazem „cudownym i łaskami słynącym”.
Majowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców i sierpniowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium gromadzą co roku dziesiątki tysięcy wiernych i należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.