Równo siedem lat temu górnictwo węgla kamiennego w Sosnowcu przeszło do historii. 29 maja 2015 r. w Zagłębiu Dąbrowskim wyjechała na powierzchnię ostatnia tona węgla. Tona pochodząca z kopalni Kazimierz-Juliusz. Ta smutna uroczystość zgromadziła pracowników i kierownictwo już wtedy likwidowanego zakładu oraz zaproszonych gości.
Historia kopalni sięga 1879 r. To wówczas rozpoczęto budowę zakładu o nazwie Kazimierz na obszarze wsi Porąbka (obecnej dzielnicy Sosnowca). Wydobycie węgla rozpoczęto tam pięć lat później.
Kazimierz nie był jedyną kopalnią w Porąbce. W 1902 r. Warszawskie Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych przystąpiło do budowy kopalni o nazwie Juliusz. Wydobycie w niej rozpoczęto w 1914 r. Na terenie zakładu działały szyby Juliusz i Karol. W 1935 r. na głębokości 600 m rozpoczęło się drążenie przekopu, który miał połączyć Juliusz z Kazimierzem. Doszło do tego w listopadzie 1938 r.
Podczas II wojny światowej kopalnia działała pod nazwą Kasimir-Julius Grube. Od 1942 r. należała do niemieckiego koncernu Preussag (Pruskie Kopalnie Państwowe) w Berlinie.
W latach 1956-1958 przystąpiono do znacznej rozbudowy kopalni. Wykonano nowe szyby Maczki, Bory (wentylacyjno-materiałowe), które umożliwiły rozpoczęcie eksploatacji pokładu 510 w nowych partiach. Kolejne lata to czas inwestycji. Oddano do użytku nowoczesną stację sejsmiczną, centralną dystrybutornię, kopalnianą stację ratownictwa górniczego nowe łaźnie oraz lampownię. Zmiany zachodziły także w procesie produkcji. W latach 70. przeprowadzono modernizację urządzeń wydobywczo-przeróbczych w ruchu Juliusz oraz urządzeń wyciągowych w ruchu Kazimierz, wraz z budową nowego zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Warto dodać, że pierwsze kombajny ścianowe zaczęto stosować w kopalni już w 1959 r., zaś kombajny chodnikowe i obudowy zmechanizowane stosowano od 1972 r. Natomiast w 1974 r. przeprowadzono pierwsze próby odprężenia pokładu w III stopniu zagrożenia tąpaniami przez wybierkę warstwy podstropowej na zawał z zastosowaniem specjalnie skonstruowanej do tych warunków obudowy zmechanizowanej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.