- Pomimo cofnięcia na rynku EUR/USD presja na umocnienie złotego pozostaje silna, a kurs EUR/PLN w perspektywie najdalej dwóch tygodni może zmierzać do okolic 4,57-4,55 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem, na rynek krajowego długu w krótkim terminie wpływają przeciwstawne czynniki, co może prowadzić do stabilizacji notowań, głównie na długim końcu krzywej dochodowości.
- Na rynku EUR/USD obserwujemy umiarkowaną korektę. Kurs tej pary doszedł do okolic 1,07 i obecnie się cofa. Moim zdaniem zasięg tego cofnięcia nie będzie duży, gdyż z USA przychodzą niepokojące informacje dotyczące koniunktury - zwłaszcza na rynku nieruchomości. Jednak pomimo umacniania dolara złoty się osłabiać nie chce, co pokazuje, że presja na umocnienie naszej waluty w najbliższych dniach może być silna - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.
Zdaniem ekonomisty, może to oznaczać, że wkrótce na EUR/PLN zejdziemy do okolic 4,57, gdzie znajduje się najbliższe wsparcie, które dla niego jest istotne.
- W ciągu tygodnia, a najdalej dwóch oczekuję natomiast spadku kursu EUR/PLN do okolic 4,55, a na koniec obecnego kwartału kurs EUR/PLN może zejść nawet do okolic 4,50. Wydaje się, że rynek jest na dobrej drodze, aby to zrealizować - dodał Popławski.
Jak powiedział ekonomista, wsparciem dla takiego scenariusza są proinflacyjne dane makro z Polski, sygnały o nadchodzącym uruchomieniu KPO oraz nieco lepsze nastroje na rynkach.
Jak poinformował 24 maja br. Departament Handlu, sprzedaż nowych domów w USA w kwietniu wyniosła 591 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 750 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano sprzedaż w wysokości 709 tys., po korekcie z 763 tys. W ujęciu mdm sprzedaż spadła o 16,6 proc., wobec spadku o 10,5 proc. mdm miesiąc wcześniej, po korekcie z 8,6 proc. Analitycy oczekiwali spadku o 1,7 proc. mdm.
O godzinie 15.58 kurs EUR/PLN rośnie o 0,16 proc. do 4,6047, a USD/PLN zwyżkuje o 0,8 proc. do 4,3166. W tym czasie na rynkach globalnych dolar po znaczącym osłabieniu z poprzednich dni umacnia się, a kurs EUR/USD spada o 0,63 proc. do 1,0668.
RYNEK DŁUGU
Na rynku krajowego długu w krótkim terminie spodziewam się stabilizacji. Z jednej strony mamy nadzieje na uruchomienie KPO, co będzie oznaczać mniejszą podaż obligacji, ale z drugiej rosnąca inflacja sugeruje, że czekają nas wyższe docelowe stopy procentowe NBP - powiedział ekonomista ING BSK.
- Z jednaj strony będziemy mieć węższe asset swapy, a z drugiej wyższe zwykłe swapy złotówkowe - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.