W środę, 25 maja, w siedzibie KGHM w Lubinie odbyła się akademia z okazji jubileuszu 25-lecia Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego działającej w miedziowym koncernie. Jak podała spółka w swoich mediach społecznościowych, z tej okazji zostały wręczone jubileuszowe medale, a także wydano Kronikę Oddziału. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczył m.in. prezes Wyższego Urzędu Górniczego dr inż. Adam Mirek.
„W roku jubileuszu 25-lecia Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego wszystkim pracownikom tego oddziału składam wyrazy uznania i gratulacje. Wasz sukces to nie tylko wysoki poziom wyszkolenia czy uznanie w międzynarodowym gronie specjalistów poświadczone wygrywanymi zawodami i rywalizacjami. Sukcesy JRGH mają wartość najwyższą: ludzkiego życia i poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich pracowników KGHM”- napisał w liście otwierającym okolicznościową publikację prezes KGHM Marcin Chludziński.
Jubileuszowe medale, otrzymali m.in. byli i obecny dyrektorzy JRGH, zasłużeni pracownicy, przedstawiciele służb medycznych, dyrektorzy Oddziałów KGHM. Wśród wyróżnionych specjalnym medalem znalazł się Marek Świder, wiceprezes zarządu ds. produkcji, który gratulując pracownikom JRGH okrągłej rocznicy podkreślił, że jednostka jest dumą KGHM.
Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego została powołana 1 stycznia 1997 r. w miejsce Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego. Zadania, jakie przed nią postawiono to niesienie niezbędnej pomocy dla wszystkich Oddziałów KGHM w likwidacji skutków pożarów, tąpań i zawałów, wdarcia się wody, awarii energomechanicznych, awarii technicznych oraz chemicznych i ekologicznych na powierzchni i w wyrobiskach dołowych. Ratownicy odpowiadali też za zabezpieczanie bezawaryjnej produkcji w ciągu technologicznym poprzez wykonywanie szeregu prac profilaktycznych.
Ratownicy KGHM pomagali i pomagają nie tylko w związku z działalnością górniczą czy hutniczą w spółce. W sierpniu i listopadzie 1999 r. dwukrotnie pomagali ofiarom trzęsienia ziemi w zachodniej Turcji.
Ważną częścią działalności JRGH jest Wydział I i II Straży Pożarnej, które na obszarze KGHM czuwają nad bezpieczeństwem pożarowym, ale także w ramach współpracy wspomagają m.in. Państwową Straż Pożarną. Ich profesjonalizm był niejednokrotnie wykorzystywany podczas zdarzeń drogowych czy gaszeniu pożarów w rejonie LGOM.
Ratownicy KGHM wielokrotnie stawali na podium w międzynarodowych zawodach zastępów ratowniczych. Zdobyli Mistrzostwo Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym, byli laureatami szeregu konkursów. Jednostka otrzymywała wiele wyróżnień i nagród, w tym I miejsce w konkursie „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej". Wyższy Urząd Górniczy przyznał JRGH Statuetkę Srebrnego Skarbnika.
Obecnie szefem jednostki jest Radosław Stach, a funkcję dyrektora ds. technicznych pełni Sebastian Rakowiecki. Pełnomocnikiem dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych jest Wioletta Antosz. Kierownikiem Górniczego Pogotowia Ratowniczego jest Piotr Morawiec, a szefem Kompleksu Straży Pożarnej jest Marek Aleksandrowicz.
W oddziale wdrażane są innowacyjne technologie m.in. bezprzewodowa łączność ratownicza, pojazdy elektryczne czy nowoczesne wyposażenie wozów bojowych oraz pojazdów operacyjnych ratowniczych i wydziałów straży.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.