Po latach zmagań z problemami wynikającymi ze skomplikowanej sytuacji prawnej i własnościowej, Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS) kupiło na licytacji komorniczej 6,8 tys. m kw. pohutniczego terenu w Siemianowicach Śląskich. Tym samym zniknie ostatnia bariera dla nowych inwestycji na tym obszarze.
- 2022 rok jest ostatnim, poświęconym prowadzonej z niemałym trudem od wielu lat restrukturyzacji pohutniczych aktywów w Siemianowicach. Udało nam się z sukcesem rozwiązać wszystkie problemy formalne. Ich źródło powstało w latach realizacji inwestycji przez dawną Walcownię Rur Jedność (WRJ), której budowę wstrzymano w 2004 roku - powiedziała w środę wiceprezes TFS Monika Domańska.
Należące do Skarbu Państwa katowickie Towarzystwo Finansowe Silesia specjalizuje się m.in. w trudnych procesach restrukturyzacyjnych. Przedstawiciele spółki podkreślają, że sprawa WRJ, w której kumulowały się problemy prawne, własnościowe i techniczne, należała do najtrudniejszych. Obecnie postępowanie jest na końcowym etapie.
- We wtorek, działając jako wierzyciel hipoteczny, TFS wygrało licytację komorniczą dwóch działek drogowych o łącznej powierzchni ponad 6,8 tys. m kw., które wkrótce zostaną wystawione na sprzedaż. Otworzy to inwestorom możliwość budowy dróg ciężkiego transportu i realizację na tym terenie nowych projektów przemysłowych - wyjaśniła prezes TFS Jadwiga Dyktus.
W marcu br. Grupa Cognor, za blisko 61,5 mln zł, kupiła od TFS ponad 21-hektarowy pohutniczy teren przy siemianowickiej ul. Stalmacha. Inwestor zapowiedział budowę w tym miejscu nowoczesnej walcowni prętów i kształtowników gorącowalcowanych, za około pół miliarda zł. Będzie to nie tylko największa od lat inwestycja przemysłowa w Siemianowicach Śląskich, ale także jedno z największych przedsięwzięć przemysłowych realizowanych obecnie w Polsce.
Sprzedaż terenu pod inwestycję Grupy Cognor - jak podkreśla wiceprezes Domańska - była jednym z kamieni milowych w doprowadzeniu sprawy dawnej WRJ do pomyślnego finału. Innym kluczowym wydarzeniem w tym procesie była w sierpniu ub. roku sprzedaż urządzeń walcowni WRJ inwestorowi z Omanu.
- Wylicytowanie działek drogowych de facto kończy dla TFS egzekwowanie długów od WRJ, a także przyśpieszy wykreślenie z KRS likwidowanej od połowy 2019 r. spółki Walcownia Rur Silesia. W efekcie możliwe będzie ponowne uruchomienie działalności przemysłowej na tym terenie - wyjaśniła wiceprezes.
Nabyte przez TFS w postępowaniu egzekucyjnym działki drogowe umożliwiają połączenie ulicy Stalmacha z dzielnicą Srokowiec w Siemianowicach Śląskich, co otworzy inwestorom możliwość budowy dróg transportu. Kupienie terenu przez Towarzystwo było konieczne ze względu na hipoteki, obciążające obie działki.
- Mieliśmy do czynienia z niezwykle rzadko pojawiającą się w praktyce sytuacją prawną, w której tylko po nabyciu użytkowania wieczystego na licytacji komorniczej przez TFS, obciążenia hipoteczne tych działek mogły wygasnąć - ponieważ tylko TFS posiadał hipotekę wpisaną przed powstaniem współwłasności Walcowni Rur Jedność i Walcowni Rur Silesia. Teraz przyszły inwestor będzie mógł kupić działki wolne od wszelkich obciążeń - tłumaczyła prezes Jadwiga Dyktus.
- Niebawem - po uzyskaniu prawomocnego postanowienia o przysądzeniu własności - TFS ogłosi przetarg na sprzedaż obu działek drogowych. akładamy, że ogłoszenie ukaże się na przełomie czerwca i lipca. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w przetargu - powiedziała prezes katowickiego Towarzystwa. Informacje o ogłoszeniu przetargu mają ukazać się na stronie internetowej TFS oraz w mediach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.