- Ministerstwo Aktywów Państwowych ani spółki wydobywcze nie kreują końcowej ceny w składach węgla - wskazał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister aktywów Piotr Pyzik. Zapewnił, że oblegany obecnie sklep internetowy PGG, oferujący węgiel bez marż pośredników, jest rozwijany i usprawniany.
Polska Grupa Górnicza jest największym krajowym producentem węgla - także opałowego, wykorzystywanego m.in. przez gospodarstwa domowe. Od 11 marca br., oprócz workowanych ekogroszków, w sklepie internetowym spółki można także kupić węgiel opałowy luzem z odbiorem własnym w kopalniach. Popyt jest olbrzymi - większy od dostępności węgla. Zdarza się, że strona sklepu internetowego jest niedostępna lub węgla w danym momencie nie da się kupić.
Interpelację w tej sprawie przygotowała posłanka Ewa Kołodziej wraz grupą innych parlamentarzystów. We wtorek związek zawodowy Przeróbka udostępnił w internecie datowaną na 19 maja br. odpowiedź wiceministra Piotra Pyzika, odpowiedzialnego w resorcie za sprawy górnictwa.
„MAP jest świadome trudności, na jakie obecnie napotykają osoby zainteresowane zakupem węgla w sklepie internetowym PGG. Należy jednak podkreślić, że oferta przygotowana przez PGG, ze względu na atrakcyjną cenę, cieszy się dużym zainteresowaniem, które powoduje przeciążenie infrastruktury i powstawanie technicznych problemów z funkcjonowaniem sklepu” - napisał wiceminister.
Wiceszef MAP zaznaczył, że ani Ministerstwo Aktywów Państwowych, ani spółki wydobywcze nie kreują końcowej ceny w składach węgla. Składy są podmiotami prywatnymi, działającymi na rynku w celu osiągnięcia zysku. Natomiast surowiec sprzedawany przez spółkę PGG SA jest oferowany w cenach detalicznych producenta - bez marż pośredników - czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Piotr Pyzik poinformował, że MAP jest w stałym kontakcie z nadzorowanymi spółkami Skarbu Państwa - producentami węgla, w tym z Polską Grupą Górniczą.
„Zgodnie z informacjami będącymi w posiadaniu MAP, sklep internetowy spółki PGG SA jest ciągle rozwijany i usprawniany. W związku z ogromnym zainteresowaniem (ponad 70 tys. jednoczesnych wejść na stronę internetową) prowadzone są obecnie prace nad modernizacją oprogramowania sklepu - pod kątem wydajności infrastruktury, w celu zapewnienia obsługi tak dużej liczby klientów" - wskazał Pyzik.
Ponadto, w celu zwiększenia liczby obsługiwanych klientów, spółka prowadzi prace programistyczne, które pozwolą na zakup węgla za przedpłatą, z odroczonym terminem odbioru - poinformował wiceminister aktywów.
W poniedziałek rano do katowickiej siedziby Polskiego Grupy Górniczej weszła grupa związkowców z Sierpnia'80 z postulatem uporządkowania handlu węglem dla indywidualnych odbiorców. Wieczorem zawiesili swój protest, zapowiadając jego wznowienie, jeżeli w najbliższych tygodniach problem nie będzie rozwiązany.
Sierpień'80 postuluje wdrożenie rozwiązań, które obniżą cenę węgla dla odbiorców indywidualnych, wyeliminują pośredników i zwiększą dostępność surowca - w tym realizację deputatów dla pracowników PGG oraz emerytów górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.