Ponad 1000 pracowników Polskiej Grupy Górniczej zdecydowało się już dołączyć do rywalizacji w ramach konkursu „Pracuję bezpiecznie”. Internetowe zmagania z zakresu znajomości przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do końca września Najlepsi awansują do półfinałów, a potem już do finału, gdzie staną naprzeciw siebie. Tu walka będzie się toczyć o główną nagrodę, czyli czek na 10 tys. zł.
W tym roku gospodarzem ostatniego etapu będzie kopalnia ROW – zgodnie z tradycją konkursu finał organizuje zakład, którego pracownik triumfował w poprzedniej edycji. W 2021 r. był to Dominik Nowak z ruchu Jankowice KWK ROW. Ponadto na podium znaleźli się pracownicy pozostałych ruchów rybnickiej kopalni – Mariusz Gonsior z Rydułtów i Daniel Maroszek z Marcela. W tym roku organizowana jest już 19. edycja konkursu i siódma w strukturach PGG.
– Na razie po tych kilku tygodniach mamy ponad 1000 uczestników, ale przypominam, że do rywalizacji można dołączyć w każdej chwili. Obecnie najszerzej zaangażowali się pracownicy kopalni Bolesław Śmiały z Łazisk Górnych. Z tej kopalni mamy 160 osób – wylicza pomysłodawca konkursu i dyrektor Biura BHP i Szkoleń w PGG Grzegorz Ochman.
– Konkurs to przede wszystkim szansa na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego zachęcamy wszystkich, żeby po prostu spróbowali i sprawdzili się z pytaniami, które znajdują się w testach dostępnych w Portalu Pracownika – dodaje.
Obecnie w bazie znajduje się 800 pytań, ale liczba ta – podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu – będzie wzrastać z miesiąca na miesiąc i może przekroczyć liczbę 1600.
Tradycją w ostatnich konkursach stała się duża aktywność pracowników kopalni Mysłowice-Wesoła. W tej edycji, po pierwszym miesiącu zmagań, ponownie są liderami zestawienia. Jest to ważne, bo im wyższa pozycja w rankingu, tym więcej miejsc do obsadzenia w półfinałach.
– Pracownicy z Wesołej od lat mocno angażują się w konkurs, co bardzo nas cieszy jako służby BHP. Ponadto po pierwszym miesiącu na podium znalazły się KWK Bolesław Śmiały i ruch Chwałowice kopalni ROW – mówi dyrektor Ochman. Dodaje, że w klasyfikacji indywidualnej liderem jest pracownik ruchu Marcel kopalni ROW, a za nim dwóch pracowników z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit. Poza nimi maksymalną liczbę punktów z testu kwalifikacyjnego zdobyło jeszcze dziewięć osób i o kolejności decydował czas rozwiązania arkusza.
W tym roku w konkursie także obowiązuje tzw. złoty bilet, który gwarantuje udział w półfinale. Jest on do zdobycia raz w miesiącu i otrzymuje go pracownik, który w danym miesiącu uzyska najwięcej punktów z testów przygotowujących. W kwietniu liderem w tym względzie był pracownik kopalni Sośnica z Gliwic. Zdobył 35 000 punktów. Przypomnijmy, że za jeden test można otrzymać 30 punktów. To pokazuje skalę zaangażowania. Jak wylicza dyrektor Ochman, do tej pory w konkursie padło 545 829 pytań i rozwiązano 18 324 testy.
– Analizujemy także, za pośrednictwem jakich urządzeń pracownicy rozwiązują testy. Od kilku już lat utrzymuje się trend, że dominują urządzenia mobilne. W tej edycji konkursu do tej pory prawie 2/3 testów zostało rozwiązanych przez smartfon lub tablet – wskazuje dyrektor.
Warto wspomnieć, że awansować do półfinału konkursu można także za pośrednictwem audytu stanowiskowego, który będzie przeprowadzony w PGG w październiku.
– Staramy się stwarzać pracownikom wiele wariantów udziału w tym przedsięwzięciu. Zależy nam na tym, aby promować znajomość przepisów oraz odpowiedzialnych postaw. Bardzo często powtarzam, że prewencja jest najlepszym sposobem zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom – podsumowuje Grzegorz Ochman.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.