Jak wskazują przedstawiciele NSZZ „Solidarność” problemy z zakupem węgla mają mieszkańcy województwa śląskiego, a w szczególności byli pracownicy kopalń wchodzących w skład Polskiej Grupy Górniczej. W piśmie do prezesa tej spółki Tomasza Rogali domagają się „wprowadzenia w kanałach bezpośredniej sprzedaży węgla w PGG instrumentów zwiększających dostępność surowca dla mieszkańców województwa śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem byłych pracowników kopalń”.
Do prezesa PGG Tomasza Rogali w czwartek, 19 maja, napisali w tej sprawie Bogusław Hutek, przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Polskiej Grupie Górniczej oraz Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.
Związkowcy są zaniepokojeni sytuacją, w której mieszkańcy województwa śląskiego, a w szczególności byli pracownicy kopalń wchodzących w skład PGG, mają problemy z zakupem węgla opałowego w sprzedaży bezpośredniej prowadzonej przez spółkę.
„Zdajemy sobie sprawę jak trudna sytuacja panuje obecnie na rynku węgla w segmencie ogrzewnictwa indywidualnego. Niemniej jednak za głęboko krzywdzący uważamy fakt, że emeryci górniczy, nie mogą kupić opału na zasadach komercyjnych od firmy, której są byłymi pracownikami. Tym bardziej, że w większości są to osoby, które pozbawiono przed laty prawa do bezpłatnego węgla. Niesprawiedliwy, w naszej ocenie, jest również brak jakichkolwiek preferencji w sprzedaży węgla dla mieszkańców województwa śląskiego, stanowiących grupę wieloletnich, lojalnych klientów Polskiej Grupy Górniczej” – czytamy w piśmie.
„Pragniemy również zaznaczyć, że wielu odbiorców węgla opałowego z innych regionów Polski jest obecnie zainteresowanych surowcem oferowanym przez PGG wyłącznie z powodu embarga na węgiel sprowadzany z Rosji. Wcześniej, przez wiele lat preferowali oni opał zza wschodniej granicy. Tym samym przyczyniali się do wzmacniania importu, prowadzonego nierzadko na nieuczciwych zasadach, który w sposób znaczący uderzał w kondycję finansową PGG” – napisano dalej.
„W związku z powyższym zwracamy się o niezwłoczne wprowadzenie w kanałach bezpośredniej sprzedaży węgla w PGG instrumentów zwiększających dostępność surowca dla mieszkańców województwa śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem byłych pracowników kopalń” – kończą związkowcy.
Pismo zostało też przesłane do wiadomości wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nawet górnik nie może kupić ekogroszku na tej stronie co powinien mieć pierwszeństwo
A jak górnictwo od 2021 ponosi koszty taniego prądu w gniazdkach to też nikt tego nie chce zauważyć. Gdyby nie banda pasożytów górniczych to energetyka kupywała by węgiel po 300 dolarów a nie 300zł
Jak cala Polska dopłaca do pensji, bo kopalnie nierentowne to jakoś im nie przeszkadza.
To trochę taka gra na sentymenty, chociaż prawdziwa. Węgiel ze śląskich kopalń kupowały głównie : Składy z województwa śląskiego bądź ościennych. Bo drogi polski węgiel plus transport powyzej 100km powodował, że ten węgiel był nie konkurencyjny w stosunku do rosyjskiego w reszcie części Polski.
A co ma piernik do wiatraka? Jeżeli ktoś pracuje na kopalni to ma deputat na węgiel. A że tylko w asortymencie orzech to już sprawa wewnętrzna PGG. Każdy kto skończył pracę - przestaje pobierać deputat choć tu są różnice bo : 1. Są emeryci górniczy którzy mają nadal doliczany równoważnik za 2,5 lub 3 tony węgla do emerytury wypłacany przez ZUS. 2. Są emeryci górniczy którzy za zrzeczenie się deputatu zainkasowali od PIS-u po 10 000 zł jednorazowego świadczenia. 3. Oraz są emeryci górniczy którzy kończyli pracę od 2013r do nadal - którym PGG oraz JSW powiedziało że niestety jak się skończyła praca to i skończył się deputat i nie mają NIC. A to wszystko za błogosławieństwem i zgodą wszechmogących Związków Zawodowych maści wszelakich, które to akceptują i udają że tematu niema. Mam pytanie do Pana Dominika Kolorza: Co Pan na to? Taka nierówność społeczna a Pan nie reaguje? Dlaczego zgodziliście się podzielić emerytów górniczych na lepszych i gorszych?
Ludzie co wy za głupoty wypisujcie! Co to za dyskryminacja! Jakie ma znaczenie z jakiego rejonu Polski pochodzi potencjalny klient!? Inaczej pali w piecu? Zarabia inaczej?Już mam dosyć ciągłego czytania że emeryt biedny!! A inni ludzie to co? Z nieba im kapie?To naturalne, że każdy chce zakupić węgiel po niższej cenie. Bo to co dzieje się teraz na rynku to zupełna wariacja i osobiście uważam, że to wina rządu, który nie robi zupełnie nic aby poprawić obecną sytuację. Najpierw zachęcali , namawiali ludzi do wymiany pieców na eko, a teraz co!? Ekogroszek po ponad 3000 zł! Koszmar! Więc nic dziwnego że każdy szuka gdzie taniej. Inna kwestią jest to, że aby zakupić węgiel w PPG to jak wygrana w totka! Bulwersujące jest, że nikt z tym nic nie robi. Śmieją się prosto w twarz zwykłym ludziom. W d... miałabym ich węgiel jakby mi dali zarobić chociaż 10 tys. Wtedy nie zależałoby mi na cenie. Mydlą ludziom oczy i tyle.
Spróbuj ponownie później :_)))))))))))))))))))))))))))))))) Sasin szydło i reszta
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Oczywiście.
Brawo cała prawda.
Już się w główkach poprzewracało. Oni serio uważają się za kastę ludzi lepszych, której przywileje się należą. Jak im nie wstyd w ogóle domagać się takich przywilejów?