Kilkadziesiąt pomysłów na rodzinne spędzanie czasu w woj. śląskim znalazło się w internetowym przewodniku Śląskie z dzieckiem. To nie tylko opis atrakcji regionu, ale też inspiracja i podpowiedź dla rodziców, jak opowiadać dzieciom świat - mówią pomysłodawcy przewodnika.
Internetowa publikacja jest inicjatywą Śląskiej Organizacji Turystycznej. Nawiązuje do wydanego 12 lat temu w tradycyjnej papierowej formie przewodnika Śląskie z dzieckiem na pogodę i niepogodę, autorstwa popularnej dziennikarki radiowej Anny Dudzińskiej. Wydany wówczas w 100-tysięcznym nakładzie przewodnik dziś bywa nazywany kultowym.
Anna Dudzińska jest również autorką nowej, internetowej wersji przewodnika, który w najbliższych miesiącach ma być systematycznie wzbogacany kolejnymi tekstami. Podczas czwartkowej konferencji prasowej autorka przyznała, że nieco inny niż w papierowej wersji kształt tekstów wynika również z tego, iż w tym czasie jej własne dzieci z maluchów stały się nastolatkami.
- Nastolatek niekoniecznie chce wybrać się na wycieczkę z rodzicami. Stąd pomysł, aby w przewodniku podpowiedzieć rodzicom, jak opowiadać dzieciom rzeczywistość, którą poznajemy; jak można widzieć województwo śląskie i jak o nim opowiadać; wreszcie - jak odpowiednio przygotować dzieci i sprawić, że nawet pozornie nudne miejsca okażą się dla nich fascynujące - tłumaczyła dziennikarka Radia 357.
W przewodniku dostępnym pod adresem www.zdzieckiem.slaskie.travel przedstawiono atrakcje z całego woj. śląskiego - opisane są ciekawe miejsca Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Beskidów, Śląska Cieszyńskiego, Krainy Górnej Odry oraz miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Są zarówno najpopularniejsze w regionie miejsca, jak i te mniej znane. Na trasach wycieczek - pieszych, rowerowych czy samochodowych - są miejsca zabawy i nauki, muzea, zagrody edukacyjne, kąpieliska, ścianki wspinaczkowe, place zabaw; są pomysły na rodzinne spacery przy dobrej pogodzie, ale i podpowiedzi, co robić gdy pada i jest zimno.
Pogoda nie zawsze sprzyja spędzaniu czasu pod gołym niebem, ale to nie znaczy, że trzeba siedzieć w domu. Dziś oferta atrakcyjnego spędzania czasu jest w regionie znacznie bardziej rozbudowana niż 12 lat temu, kiedy powstał kultowy przewodnik. Atrakcje się pozmieniały, ale nie zmieniły się potrzeby dzieci i rodziców - ocenił prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej Adam Wawoczny.
Jak mówił, w minionych latach także wiele znanych od dawna regionalnych atrakcji przeszło metamorfozę. - Rodzice zapewne z nostalgią ponownie odwiedzą miejsca, gdzie byli wiele lat temu, zauważając przy tym, jak bardzo się one zmieniły - powiedział prezes ŚOT.
Ilustracje do internetowego przewodnika, będące połączeniem zdjęć i grafiki, wykonała Magdalena Giertuga. Pomysłodawcy wydawnictwa uznali, że formuła online obecnie najbardziej odpowiada potrzebom rodziców, którzy często szukają inspiracji do wycieczek właśnie w internecie.
- W rozmaitych grupach w mediach społecznościowych padają setki pytań o rekomendacje atrakcyjnych miejsc i ciekawych rodzinnych wycieczek - i tysiące odpowiedzi internautów. Nasz przewodnik podsuwa propozycje wycieczek, przedstawia rozmaite atrakcje, podpowiada jak spędzić czas - zarówno edukacyjnie, jak i rozrywkowo. Podsuwa sprawdzone trasy i fajne miejsca, dostarcza praktyczne informacje - tłumaczyła pomysłodawczyni portalu, dyrektor biura ŚOT Agnieszka Sikorska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.