Już niebawem region będzie miał kolejną górniczą perełkę. Cechownia po zlikwidowanej kopalni Saturn w Czeladzi odzyskuje swój dawny blask. Znajdzie tam swoje miejsce Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego. Wielka w tym zasługa działaczy Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych, którego tradycje kontynuuje Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia będąca częścią Muzeum Saturn.
Odrestaurowany budynek cechowni otworzy swoje podwoje już w lipcu. W jej wnętrzu znajdą się pracownie dla muzealników, mediateka oraz sala konferencyjna w kształcie bryły węgla na ok. 150 miejsc. Elementem ekspozycji muzealnej będzie także szatnia łańcuszkowa. Ciekawym uzupełnieniem całego obiektu ma być wieża zegarowa. Prócz swojej zasadniczej, zegarowej funkcji, stanie się też wieżą widokową.
Cegła, stal, żelbet
– Główną ideą przyjętą przez naszą pracownię projektową jest odtworzenie historycznych elementów budynku, nawiązanie do kopalnianego charakteru obiektu i dziedzictwa kulturowego Zagłębia oraz stworzenie nowoczesnej przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej. Każda z części oraz stref funkcjonalnych, a także zagospodarowanie terenu, będą miały nawiązania do industrialnego charakteru w postaci kształtów, a więc powtarzalny motyw bryły węgla, i kolorów – ceglasty, czarny, oraz materiałów – cegła, stal, żelbet – wyjaśnia Arkadiusz Miśkiewicz, właściciel Pracowni Projektowej AiM z Katowic.
Budynek został podzielony na dwie strefy funkcjonalne: administracyjno-biurową we frontowej części obiektu oraz biblioteczną, usytuowaną w skrzydle budynku. W części muzealnej oprócz rozwiązań standardowych, jak sale wystawiennicze z wystawami stałymi i czasowymi, oraz edukacyjne, zastosowano nowoczesne, niestandardowe rozwiązania.
– Sala wystawienniczo-konferencyjna została zamknięta w formie bryły węgla. Zawiśnie nad przestrzenią muzealną. Elementem ekspozycji muzealnej będzie także szatnia łańcuszkowa. Natomiast w części bibliotecznej motyw bryły węgla zdeterminował zarówno użyte materiały, jak i kształt obiektu. Tu stara, odtworzona część budynku otoczona została przez przejrzystą, czarną formę, przywołującą fragment surowej bryły węgla. W projekcie części bibliotecznej łamie się konwencjonalne wyobrażenie biblioteki. Czytelnik lub uczestnik lekcji bibliotecznej może skorzystać z wygodnych antresoli z siatek hamakowych z widokiem na niebo, przytulnych kącików do czytania, albo wygodnie poleżeć na miękkiej, specjalnie ukształtowanej podłodze – tłumaczy dalej Arkadiusz Miśkiewicz.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.