Komisja, która zbada okoliczności katastrofy w ruchu Zofiówka rozpoczęła już pracę. Jej pierwszemu posiedzeniu poświęcamy nowy numer „Górniczej”, który do rąk Czytelników trafi w czwartek, 18 maja. O pracach ekspertów pisze red. Aldona Miorczyk -Cichy. Ponadto przedstawiamy postulat powołania resortu, który zajmie się górnictwem i transformacją energetyczną. Takie rozwiązania zaproponowała strona społeczna. Warto przy tym przypomnieć, że sektor wydobywczy w przeszłości miał już dedykowany resort, nawet z górnictwem w nazwie.
Nowy numer to także informacje prosto z kopalń. Red. Kajetan Berezowski przedstawia innowacyjną rozwiązanie zastosowane w KWK Mysłowice-Wesoła. W zakładzie należącym do Polskiej Grupy Górniczej używana jest nowoczesna opylarka.
– Ma długość 3,5 m, 1 m szerokości i ponad metr wysokości, swym kształtem przypomina podłużny kontener stożkowato ścięty u dołu. Pojemnik wypełnia się pyłem kamiennym i podpina pod kolejkę podwieszaną z napędem własnym. Jednorazowy załadunek wystarcza na opylenie 800 m wyrobiska górniczego przy obsłudze zaledwie dwóch pracowników. Wcześniej taki wynik był nie do osiągnięcia – opisuje Grzegorz Kłos, inżynier wentylacji w kopalni Mysłowice-Wesoła.
Zaglądamy też do Brzeszcz. Miejscowy zakład jest bowiem liderem wśród polskich kopalń w dziedzinie odmetanowania. Ponadto kopalnia - należąca do Taurona Wydobycie - zajmuje pierwszą lokatę w zakresie zagospodarowania metanu.
- ZG Brzeszcze to jedyna kopalnia w Polsce, w której zagospodarowujemy całość wychwytywanego metanu. Jest to możliwe m.in. dzięki pracy stacji odmetanowania i dwóch instalacji kogeneracyjnych, które uruchomiliśmy w ubiegłym roku – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Tauron Polska Energia.
Sprawdzamy także jak po pierwszym kwartale ma się miedziowy czempion, czyli KGHM. Koncern przedstawił raport, z którego wynika, że za okres styczeń – marzec osiągnął wyższy zysk i produkcję.
- W pierwszym kwartale mieliśmy najlepszy w historii wynik EBITDA, który był lepszy o 20 proc. niż w pierwszym kwartale 2021 r. i wyniósł 3,133 mld zł –zaznaczył Marcin Chludziński, prezes KGHM.
Red. Jacek Madeja przyjrzał się także wynikom PG Silesia należącej do spółki Bumech. Kopalnia za 2021 r. wypracowała ponad 400 mln zł zysku.
Przypominamy także o konkursie „Pracuję bezpiecznie”, którego kolejna edycja wystartowała w PGG. Wyjaśniamy m.in. dlaczego warto zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zdaniem prof. Wojciecha Naworyty, kierownika Pracowni Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie , wojna zmieni podejście do węgla. Co to oznacza, profesor tłumaczy w rozmowie z red. Aldoną Minorczyk-Cichy.
Choć w Polsce mamy już od 16 maja stan zagrożenia epidemicznego, to nie można zapominać o koronawirusie, który mocno doświadczył także spółki węglowe. W nowym numerze przedstawiamy, jak z tym wyzwaniem poradziła sobie lubelska Bogdanka.
Przedstawiamy także relację z jubileuszu 30-lecia Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego. Firma, która niebawem zmieni swoją nazwę, świętowała w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
W dziale „Po szychcie” zapraszamy do Czeladzi, gdzie Cechownia po zlikwidowanej kopalni Saturn w Czeladzi odzyskuje swój dawny blask. Odrestaurowany budynek cechowni otworzy swoje podwoje już w lipcu. Znajdzie tam swoje miejsce Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego.
Zapraszamy do lektury!
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.