Bytom postanowił przejąć od Spółki Restrukturyzacji Kopalń nieruchomości dwóch szybów pokopalnianych, by je zaadaptować do nowych celów. To szyby Witczak i Południowy. O ile jednak na terenie tego pierwszego trwają prace poprzedzające przekazanie działek miastu, to na terenie szybu Południowego nic specjalnego się nie dzieje. Co jest powodem?
Od przejęcia szybu Południowego minęły już ponad trzy miesiące. Gmina Bytom przejęła teren po dawnym Szybie Południowym KWK Miechowice 9 lutego 2022 roku.
- Odnośnie podjętych działań, gmina Bytom złożyła wniosek w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych – edycja II pn. „Remont i adaptacja pomieszczeń budynku zaplecza stadionu przy ul. Worpie 18 oraz budynków i schronu przy ul. Stolarzowickiej 19 z rewitalizacją szybu południowego”, złożonego do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wniosek jest w trakcie oceny.
Szyb Południowy znajduje się w południowo-zachodniej częścią miasta, w pobliżu granicy z Zabrzem. Powierzchnia przekazanego miastu terenu to 2,29 ha. Choć szyb znajduje się w lesie, to przejęta nieruchomość formalnie nie posiada użytku leśnego.
- Do tej pory nie została przeprowadzona inwentaryzacja drzewostanu. Zostanie ona przeprowadzona dopiero w momencie przygotowania dokumentacji projektowej, co uzależniamy od pozyskanych środków na realizację - dodaje Tomasz Sanecki UM Bytom.
Tak więc od decyzji rządu co do przydzielenia, bądź też nieprzydzielenia środków, zależeć będą dalsze losy nieruchomości z szybem w miechowickim lesie.
Szyb Południowy zgłębiony został przez Niemców. Należał do kopalni Preussengrube. Po drugiej wojnie światowej była to KWK Miechowice. Węgiel wydobywano w rejonie tego szybu do 1934 r., a ostatnie prace przeprowadzono w 1944 r. Szyb zyskał sławę za sprawą hipotez na temat teg, co mogło dziać się w tym szybie pod koniec drugiej wojny światowej. Tematykę tę podejmowali m. in. wielkopolski dziennikarz Leszek Adamczewski, autor książki „Tajemnicza Broń Hitlera”, czy też górnośląski pisarz i działacz samorządowy Maciej Bartków, autor książki „Tajemnica szybu Południowego”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.