W Zawierciu rozpoczęła się we wtorek, 10 maja, XXII konferencja pt. „Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie”. Organizatorami dwudniowego spotkania są Wyższy Urząd Górniczy, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Główny Instytut Górnictwa. W inauguracji konferencji udział wziął wiceminister aktywów państwowych oraz pełnomocnik rządu ds. spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik. Tegoroczna konferencja jest wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze odbywa się po przerwie spowodowanej przez pandemię, a po drugie jest organizowana w roku 100-lecia powołania do życia WUG.
Przybyłych gości przywitał prezes Urzędu dr inż. Adam Mirek, który przypomniał, że wydarzenie odbywa w cieniu dwóch tragedii, które dotknęły śląskie kopalnie. Szef nadzoru górniczego poprosił uczestników wydarzenia o uczczenie minutą ciszy górników, którzy stracili życie w kopalni Pniówek i ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka.
Do katastrof w tych zakładach nawiązał w swoim wystąpieniu wiceminister Piotr Pyzik.
- Wydarzenia ostatnich dni przypominają nam o tym, że potęga sił natury jest niepoznana i jak niebezpieczna jest praca górnika. Górnictwo podziemne,a szczególnie górnictwo węgla kamiennego od początku było jednym z najbardziej niebezpiecznych rodzajów działalności człowieka. Na przestrzeni lat dokonał się znaczny postęp w zakresie bezpieczeństwa. Było to możliwe dzięki nowym technologiom, ciągłym szkoleniom, zmianom w podejściu do zagadnień związanych z tą dziedziną. Zdarzają się jednak wypadki, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć – powiedział wiceminister i podkreślił, że takie inicjatywy jak konferencja organizowana przez WUG, SITG i GIG są doskonałym miejscem do wymiany zdań i poglądów w jak najszerszym zakresie. Dodał, że taka wymiana doświadczeń jest jak najbardziej potrzebna.
- Wydarzenia, które w ostatnim czasie miały miejsce w JSW muszą zostać wyjaśnione. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powołał zespół ekspercki ds. wypadków zbiorowych zaistniałych 20 i 23 kwietnia 2022 r. w JSW w KWK Pniówek i KWK Borynia-Zofiówka. Zespół niezwłocznie rozpocznie prace pod moim przewodnictwem – poinformował wiceminister. Do zadań zespołu należeć będzie m.in. monitorowanie prac komisji powołanych przez prezesa WUG
Głos zabrali także dyrektor GIG prof. Stanisław Prusek oraz szef SITG dr inż. Jerzy Markowski i szef Urzędu Dozoru Technicznego Andrzej Ziółkowski. Inaugurację konferencji zakończyła uroczystość podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy WUG i UDT. Pod dokumentem swoje podpisy złożyli szefowie obu instytucji.
Część merytoryczną konferencji otworzył referat wiceprezesa WUG Krzysztofa Króla, w którym została przedstawiona historia nadzoru górniczego. WUG został powołany do życia 24 czerwca 1922 r., a trzy dni później zostały powołane cztery okręgowe urzędy górnicze. Krzysztof Król przypomniał, że pierwszym szefem nadzoru górniczego był inż. Zygmunt Malawski. Najpierw był on starostą górniczym, potem dyrektorem, aż w 1934 r,. ustanowiono funkcję prezesa WUG. Malawski szefował Urzędowi najdłużej. W sumie w 100-letniej historii nadzorem górniczym kierowało 18 prezesów łącznie z obecnym dr inż. Adamem Mirkiem. Jak podał wiceprezes Król, pod koniec 2021 r. pod nadzorem i kontrolą urzędów górniczych znajdowało się 7498 zakładów górniczych, w których zatrudnionych było 167 409 pracowników, w tym 96 727 w kopalniach węgla kamiennego.
W sesji otwierającej swój referat zaprezentowali także specjaluści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego. Agnieszka Szczyglińska, kierownik Ośrodka Promocji i Wdrażania w CIOP-PIB przedstawiła temat dotyczący współpracy nauki z przedsiębiorstwami na w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy.
Kolejne sesje były poświęcone m.in. wpływowi pandemii na funkcjonowanie zakładów górniczych, jazdy ludzi przenośnikiem taśmowym, badania przyczyn i okoliczności wypadków, kwalifikacji zawodowych czy wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w szkoleniu pracowników. Swoimi doświadczenia podzielili się m.in. przedstawiciele: Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Taurona Wydobycie, LW Bogdanka, PG Silesia, KGHM, PGNiG czy Lotos Petrobaltic.
Przewodniczący Rady Fundacji Rodzin Górniczych Andrzej Sączek z PGG zaapelował także w czasie konferencji o wsparcie na rzecz organizacji. FRG już od lat działa na rzecz rodzin górników, którzy stracili życie w kopalniach oraz na rzecz tych, którzy ucierpieli w wypadkach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
,,- Wydarzenia, które w ostatnim czasie miały miejsce w JSW muszą zostać wyjaśnione. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powołał zespół ekspercki ds. wypadków zbiorowych zaistniałych 20 i 23 kwietnia 2022 r. w JSW w KWK Pniówek i KWK Borynia-Zofiówka. Zespół niezwłocznie rozpocznie prace pod moim przewodnictwem – poinformował wiceminister. Do zadań zespołu należeć będzie m in. monitorowanie prac komisji powołanych przez prezesa WUG.' - czyli nic nie zostanie wyjaśnione.