Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej rozpoczął w bieżącym roku realizację zadań związanych z geologicznym rozpoznaniem złoża w ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit. Z kolei w ruchu Murcki-Staszic realizowany jest projekt odmetanowania.
Bieruński ZGRI realizuje kolejne innowacyjne projekty. Związane są nierozłącznie z odmetanowaniem przy zastosowaniu technologii podziemnych wierceń kierunkowych. W ub.r. wdrożono innowacyjne rozwiązanie polegające na ujmowaniu wysokoprocentowej mieszaniny powietrzno-metanowej z górotworu, aby na stacji odmetanowania oraz w głównych rurociągach stężenie metanu utrzymywane było na optymalnym i bezpiecznym poziomie.
Sama decyzja o odmetanowaniu podejmowana jest na podstawie prognozy metanowości bezwzględnej, przygotowywanej dla określonej parceli ściany. To na jej podstawie opracowywany jest projekt techniczny zawierający m.in. szacunek łącznej liczby otworów metanowych do warstw spągowych i stropowych, ilość gazu do ujęcia poprzez roboty odmetanowania, czy liczbę zbiorów otworów metanowych oraz ich wzajemną odległość. Technologia podziemnych wierceń kierunkowych ma na celu eliminację emisji gazów cieplarnianych, w skrócie DD-MET. Przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i produktywności kopalń, zmniejszenia emisji metanu oraz kosztów ograniczania zagrożeń.
Na początku br. inżynierowie ZGRI sięgnęli natomiast po wiertnicę kierunkową WWH-5. Urządzenie doskonale sprawdza się właśnie przy wykonywaniu wierceń otworów badawczych. Dodatkowo w kopalni Mysłowice-Wesoła rozpoczęto prowadzenie robót związanych z wykonywaniem wierceń torpedujących, które przyczynią się do odprężenia pokładu 510 Aw, a tym samym pozwolą kopalni na znacznie bezpieczniejszą eksploatację ściany 05 Aw.
Z kolei w ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek oddziały wiertnicze Zakładu realizują projekt związany z odmetanowaniem przy zastosowaniu technologii podziemnych wierceń kierunkowych z wykorzystaniem wiertnicy typu Diamec PHC-8. Głównym celem odmetanowania jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa prowadzonych w niej robót. Odmetanowanie górotworu to najskuteczniejszy środek zwalczania zagrożenia metanowego, zapewniający zmniejszenie wypływów metanu do przestrzeni roboczych i ograniczający zjawiska wydmuchów czy nagłych wyrzutów metanu i węgla.
Brygady ZGRI prowadzą w ruchach Piast i Ziemowit, a także w kopalni Bolesław Śmiały specjalistyczne roboty szybowe, w tym remonty zbrojenia szybowego, wymiany rurociągów, remonty układów głównego odwadniania i obmurza rur szybowych.
– Kolejne lata zapowiadają się równie intensywnie. Wspólnie z kopalniami, na których realizujemy roboty przygotowawcze, wiertnicze i szybowe, mamy w planach podjęcie nowych wyzwań, których celem jest zapewnienie perspektyw prowadzenia niezakłóconego wydobycia przez kolejne lata – wyjaśnia Wiesław Siejka, główny inżynier przygotowania produkcji w ZGRI.
Przykładem nowego podejścia Zakładu do realizowanych zadań produkcyjnych jest kompleksowe wykonywanie wyrobisk przodkowych przy jednoczesnym drążeniu przodka wraz z wykonaniem wysokiego kotwienia. Takie działania realizowane są już w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit. Mają przyczynić się do szybszego uruchomienia kolejnej ściany.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.