Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych. Doświadczenia i wnioski – takie było przewodnie hasło IV Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego. Konferencja odbyła się 28-29 kwietnia w Zawierciu. Oto podsumowanie tego ważnego dla branży wydobywczej wydarzenia.
Wśród zaproszonych gości był Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa. Przypomniał, jak istotną rolę odgrywa węgiel w polskim miksie energetycznym.
- Nie będziemy rezygnować z naszego narodowego bogactwa - podkreślił wskazując, że obecnie węgiel w Europie nadal jest najtańszym źródłem energii.
- Jako Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki od wielu miesięcy, a w zasadzie lat, walczymy o to, żeby pewne organizacje, pewni ludzie i pewni decydenci opamiętali się w tym szaleństwie, które nas wszystkich dotyka. Dzisiejsza sytuacja geopolityczna doprowadziła do kryzysu gazowego, a trzeba pamiętać, że od tego surowca z Rosji w zasadzie cała Europa jest uzależniona. Kiedy, jak nie teraz, zmienić swoje podejście, filozofię i swój pogląd na polskie surowce energetyczne. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który mógłby być niezależny energetycznie. Moglibyśmy być prawdziwym suwerenem, a suwerenność energetyczna Polski musi się oprzeć na naszych rodzimych surowcach - mówił podczas Akademii Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.
Pierwszy blok Akademii pt. Fakty i mity to prelekcja dr. hab. Jerzego Jaroszewicza, lekarza chorób zakaźnych, hepatologa, na temat scenariuszy rozwoju pandemii COVID-19.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.