Najazd zbrojny armii rosyjskiej na Ukrainę sprawił, że Polska stanęła przed wyzwaniem, jakim jest znalezienie alternatywnych źródeł surowców energetycznych, sprowadzanych dotąd częściowo z Rosji. Jeśli chodzi o ropę naftową i gaz ziemny, pewnym stopniu możemy liczyć na krajowe złoża. Trudno jednak mówić, że to wybuch wojny 24 lutego br. był przełomem jeśli chodzi o skierowanie uwagi na własne zasoby węglowodorów.
- Zaopatrzenie w węglowodory jest kluczowym czynnikiem dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, a co za tym idzie ma istotny wpływ na działalność PGNiG. Należy jednak pamiętać, że Spółka od kilku lat, oprócz wzmożonej dywersyfikacji źródeł gazu poprze m.in. kontrakty LNG czy inwestycje na szelfie norweskim, intensyfikuje swoją działalność w kierunku odbudowy krajowych zasobów oraz utrzymania wysokiego poziomu wydobycia. Weryfikujemy posiadane koncesje pod kątem oceny efektywności kontynuacji prac, a plany poszukiwań krajowych pod kątem maksymalizacji prawdopodobieństwa odkrycia i udokumentowania nowych złóż węglowodorów. Plany inwestycyjne weryfikujemy w zakresie zagospodarowania złóż węglowodorów, m.in. pod kątem skrócenia terminów realizacji projektów inwestycyjnych - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podejmujemy także działania mające na celu rewitalizację istniejących złóż. Spółka koncentruje się na utrzymaniu w długim terminie stabilnego poziomu produkcji oraz projektach optymalizacyjnych i intensyfikacyjnych, takich jak Smart Field.
W dalszym ciągu uruchamiane jest wydobycie z nowych złóż, rozpoznanych w poprzednich latach. Na początku roku ruszyło wydobycie z szóstego pod względem zasobów złoża, położonego w pobliżu granicy z Republiką Federalną Niemiec. Teraz mają ruszyć testy produkcyjne innego złoża, usytuowanego na południe od Poznania. Wykazano także opłacalność wydobycia z jednego ze złóż w północno-zachodniej Wielkopolsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.