- Po poniedziałkowych spadkach WIG20 prawdopodobnie ma przed sobą test okolic 1.800 pkt., a punktem zwrotnym do korekcyjnego odbicia może okazać się czwartkowa sesja - ocenił w rozmowie z PAP Biznes dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski. Zdaniem analityka, w dłuższym horyzoncie, perspektywa bessy rysuje się coraz wyraźniej i obecnie trudno liczyć na tak duże odbicie, jak to po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.
- Poniedziałkowa sesja była jedną z tych, dla których szukanie pozytywów jest nieco na siłę. Po bardzo słabym zamknięciu piątkowych notowań w USA wiadomo było, że sesję na GPW zaczniemy na minusach. W dalszym ciągu na giełdzie w Warszawie cierpią szczególnie duże spółki, a wśród małych dzieje się mniej. Na WIG20 mamy zapewne przed sobą test 1.800 pkt. i wydaje się, że do czasu środowych decyzji Fed rynek będzie mocno przestraszony - powiedział PAP Biznes dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski.
Zdaniem Cisowskiego perspektywa bessy rysuje się coraz wyraźniej i obecnie trudno liczyć na tak duże odbicie, jakie miało miejsce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
- Napływające na rynek dane makro, takie jak dzisiejsza seria danych PMI, pokazują wyraźnie, że nadchodzi spowolnienie gospodarcze. Z kolei dzisiejszy ISM z USA ograniczył szanse na jakieś większe odbicie na tamtym rynku podczas poniedziałkowych notowań - dodał Cisowski.
W poniedziałek Markit Economics opublikował wskaźnik PMI dla przemysłu za kwiecień br. dla Polski, Włoch, Francji, Niemiec i strefy euro.
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce wyniósł 52,4 pkt. wobec 52,7 pkt. w marcu i wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 52,3 pkt.
Indeks PMI we Włoszech w przemyśle w IV wyniósł 54,5 pkt. Konsensus: 55,0 pkt. Poprzednio: 55,8 pkt. Indeks PMI we Francji w przemyśle w IV wyniósł 55,7 pkt. Wstępnie szacowano jego poziom na 55,4 pkt. Poprzednio: 54,7 pkt. Kwietniowy PMI w Niemczech w przemyśle wyniósł natomiast 54,6 pkt. Wstępnie: 54,1 pkt. Poprzednio: 56,9 pkt.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w kwietniu 55,5 pkt. wobec 56,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 55,3 pkt.
Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w kwietniu spadł o 55,4 pkt. z 57,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 57,6 pkt.
- Moim zdaniem być może czwartkowa sesja okaże się na naszym parkiecie punktem zwrotnym, jednak odbicie zacznie się z niskich poziomów i przez to będzie mieć ograniczony zasięg - powiedział analityk DI Xelion.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.