- Na przestrzeni lat górnictwo wyciągnęło wnioski i górnictwo się uczy, w jaki sposób regaować na sytuację kryzysową związaną z wypadkami i w jaki sposób zarządzać informacją – powiedziała w trakcie debaty w ramach IV edycji Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego Anna Kubicka z Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
- Potrzeba w branży górniczej psychologów wyspecjalizowanych w interwencji kryzysowej, psychotraumatologii. To jest bardzo istotne w działalności tak dużych zakładów jakimi są kopalnie – dodała Anna Kubicka.
Boimy się rozmawiać z osobami, których dotknęła śmierć bliskich. Nie jesteśmy pewni ich reakcji. Tymczasem powinniśmy z nimi rozmawiać.
- Powinniśmy tych ludzi pytać, czego potrzebują od nas i słuchać co mają nam do powiedzenia. Nie zniechęcać się tym, że oni powiedzą, niczego nie oczekujemy. Trzeba wrócić do tych pytań, za trzy dni, za tydzień, za miesiąc. Żałoba trwa przez pewien czas. Każdy inaczej ją przeżywa. Nie musi wcale przeboiegac zgodnie z fazami, które określili naukowcy. Może być inna, indywidualna. Człowiek przechodząc przez kolejne etapy żałoby zmienia się. Może mieć chwile słabsze. Święta, pierwsze wakacje spędzone bez zmarłego bliskiego, pierwsze urodziny bez niego przy stole. To będą kryzysowe momenty. Wtedy możemy być potrzebni – dodała Anna Kubicka.
Zwykle w trudnych chwilach chcemy mieć wsparcie bliskich. Trzeba dać sygnał, że ta pomoc jest na wyciągnięcie ręki, że ktoś jest gotów pomóc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.