- Zaplanowany na piątek kwietniowy odczyt inflacji będzie kluczowy dla krajowych aktywów, jeśli odczyt będzie wyższy od oczekiwań złoty może umocnić się - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander BP, Grzegorz Ogonek. Na krajowych rynku długu rentowności stabilizują się, ale jest ryzyko wzrostów.
- Przed nami kwietniowy odczyt inflacji, to kluczowa liczba i dla złotego, i dla obligacji. Ona będzie ważnym elementem dyskusji o ile w przyszłym tygodniu będą podnoszone stopy procentowe, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak uzasadniana była kwietniowa podwyżka o 100 pb - bazowała na zaobserwowanym przez Radę przyspieszeniu inflacji - powiedział PAP Biznes Ogonek.
- Zakładamy, że inflacja wzrośnie do 11,5 proc. rdr, czyli nie będzie to aż tak dramatyczny skok, jaki obserwowaliśmy w ostatnim czasie. W związku z tym na rynku może pojawić się poczucie, że inflacja niejako odpuszcza - nie w sensie poziomu, ale skoku - dodał.
W piątek o godz. 10.00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępny odczyt inflacji za kwiecień. W marcu wyniosła 11,0 proc. rdr.
Zdaniem ekonomisty Santander BP, jeśli jednak odczyt będzie mocniejszy od oczekiwań, złoty może się umocnić.
Gdyby inflacja była wyższa od oczekiwań, to złoty może się umocnić, tym bardziej, że 'miał ochotę' się umocnić - ostatni strumień doniesień na temat Polski i tego, że zakręcony kurek z gazem to zagrożenie, uspokaja się. Wydaje się, że ryzyko, które rynek zobaczył, jest teraz wygaszane przez komunikację, że mamy perspektywy uniezależnienia się od Rosji - powiedział PAP Biznes Ogonek.
Dzięki temu złoty może szukać powrotu do mocniejszych poziomów. Gdyby jeszcze doszedł do tego wysoki odczyt inflacji, to być może złoty oparłby się o 4,66/EUR, czyli poziom, który był górą ostatniego kanału - dodał.
O godzinie 15.40 EUR/PLN spada o 0,4 proc. do 4,687, a USD/PLN pozostaje bez większych zmian na poziomie 4,462.
W tym czasie na rynkach bazowych EUR/USD zniżkuje o 0,5 proc. do 1,05.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.