W czwartek (28 kwietnia) rozpoczęła się IV Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego. Temat konferencji to „Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych. Doświadczenia i wnioski”. - Pownniśmy być suwerenni energetycznie - wskazał Jarosław Grzesik przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.
Konferencję otworzył Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowychi pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Potem głos zabrali przedstawiciele patronów honorowych Akademii.
Jarosław Grzesik przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” zaznaczył, że temat konferencji stał się jeszcze bardziej aktualny po agresji Rosji na Ukrainę, które zmieniła również sytuację dot. bezpieczeństwa energetycznego.
- Jako Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki od wielu miesięcy i lat apelowaliśmy o to, żeby decydenci opamiętali się w tym szaleństwie, które nas dotyka. To właśnie teraz powinniśmy zrewidować swoje podejście do kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Mamy własne surowce i jako jedyny kraj w Unii Europejskiej moglibyśmy krajem niezależnym energetycznie – argumentował Grzesik.
Zaznaczył też, że ranga przedstawiciela rządu, który zajmuje się kwestią transformacji energetyki i górnictwa powinna być znacznie wyższe. - To powinien być minister konstytucyjny, a nawet wicepremier – zaapelował związkowiec.
IV Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego odbywa się 28 i 29 kwietnia w Zawierciu. Temat konferencji to „Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych. Doświadczenia i wnioski”. Patronaty honorowe nad imprezą objęli: Jacek Sasin – wicepremier, minister aktywów państwowych, Adam Mirek – prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Piotr Buchwald – prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Jarosław Grzesik – przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Partnerami IV Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego są: LW Bogdanka, Jastrzębska Spółka Węglowa, Cen-Rat, Główny Instytut Górnictwa, Holding KW, GSU, Nadwiślańska Agencja Turystyczna oraz Famur.
Debata podczas konferencji toczyć się będzie w kilku blokach: Fakty i mity, Finanse, Prawo i bezpieczeństwo. Relację z konferencji można znaleźć na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie oraz w kolejnym wydaniu „Górniczej”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.