W Zawierciu obraduje IV Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego. Wśród zaproszonych gości jest Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds restrukturyzacji górnictwa, który otworzył obrady.
- Jesteśmy po bardzo trudnym tygodniu dla górnictwa. Ostatnie wydarzenia w kopalniach Pniówek i Zofiówka pokazały jak trudny i niebezpieczny jest zawód górnika. Uświadomiły wszystkim nam jak ważne jest bezpieczeństwo – powiedział wiceminister.
- Górnictwo stale rozwija się na całym świecie, zmieniają się technologie wydobycia. Chcemy, aby nasz przemysł wydobywczy był rentowny. Chcemy zwiększać wydobycie, ale musimy to czynić w zgodzie z istniejącymi realiami m.in. wynikającymi z naszego członkostwa w Unii Europejskiej – mówił dalej wiceminister Piotr Pyzik.
Przywołał umowę społeczną zawartą w ub. r. pomiędzy rządem a stroną społeczną i przyjęty przze rząd w 2018 r. Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Przypomniał jak istotną rolę odgrywa węgiel w polskim miksie energetycznym.
- W miksie energetyczny węgiel jest. Nie będziemy rezygnować z naszego narodowego bogactwa – podkreślił wskazując, że obecnie węgiel w Europie nadal jest najtańszym źródłem energii.
Piotr Pyzik wskazał również na bardzo ważną rolę, jaką odgrywają instytuty naukowe kształcące kadry dla górnictwa oraz prowadzące badania nad innowacyjnymi technologiami eksploatacji węgla. Jeszcze raz zaakcentował konieczność położenia szczególnego nacisku na bezpieczeństwa pracy załóg górniczych.
Uczestnicy konferencji chwilą ciszy ucznicli pamięć ofiar katastrof w kopalniach Pniówek i Zofiówka.
IV Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego odbywa się 28 i 29 kwietnia w Zawierciu. Temat konferencji to „Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych. Doświadczenia i wnioski”. Patronaty honorowe nad imprezą objęli: Jacek Sasin – wicepremier, minister aktywów państwowych, Adam Mirek – prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Piotr Buchwald – prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Jarosław Grzesik – przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Partnerami IV Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego są: LW Bogdanka, Jastrzębska Spółka Węglowa, Cen-Rat, Główny Instytut Górnictwa, Holding KW, GSU, Nadwiślańska Agencja Turystyczna oraz Famur.
Debata podczas konferencji toczyć się będzie w kilku blokach: Fakty i mity, Finanse, Prawo i bezpieczeństwo, a zaproszenie do wygłoszenia referatów przyjęli znakomici prelegenci. Relację z konferencji znaleźć będzie można na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie oraz w kolejnym wydaniu „Górniczej”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.