Dzięki poprawie nastrojów w drugiej połowie notowań, amerykańskie indeksy zakończyły poniedziałkową sesję na plusie. Rynek pociągnęły w górę największe spółki technologiczne, które w tym tygodni publikują wyniki za I kwartał. Elon Musk przejmie portal społecznościowy Twitter za 44 mld dolarów.
Indeks S&P 500 zyskał 0,6 proc. i zakończył poniedziałkową sesję na poziomie 4.296,12 pkt., Dow Jones Industrial wzrósł o 0,7 proc. do 34.049,46 pkt., a Nasdaq Composite poszedł w górę o 1,3 proc. do 13.004,85 pkt.
Początek sesji nie wskazywał na wzrostowe zakończenie - w pierwszej połowie notowań indeksy S&P 500 i Dow Jones Industrial traciły po ponad 1 proc., a na rynku dominowały obawy o wzrost gospodarczy, ze względu na zaostrzenie pandemii koronawirusa w Chinach.
Apetyt na ryzyko znacznie spadł, a akcje nadal kierują się na południe. Wiadomości o częściowym lockdownie w Pekinie w związku ze wzrostem liczby infekcji w stolicy Chin wydają się skupiać uwagę na zagrożeniach dla wzrostu gospodarczego, natomiast bankierzy centralni z krajów rozwiniętych nadal stają się coraz bardziej jastrzębi w swoich komunikatach - napisano w raporcie strategów Rabobanku.
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji, które w szczególności mocno odczuli posiadacze spółek technologicznych - indeks Nasdaq Composite ma za sobą serię trzech spadkowych tygodni i od szczytu hossy z listopada zeszłego roku oddalił się już 20 proc. - sprowadziły notowania do poziomów, uznanych przez część inwestorów za atrakcyjne. W drugiej części sesji zdecydowanie dominował popyt, który skupiał się na największych firmach technologicznych.
Ponad 2 proc. wzrosły w poniedziałek notowania Microsoftu i Alphabet, a o 1,6 proc. zwyżkował kurs akcji Meta.
Akcje portalu społecznościowego Twitter urosły o 5,7 proc. do 51,7 dol. za akcję, po tym, jak spółka poinformowała, że jej zarząd zaakceptował ofertę wykupu akcji firmy przez miliardera Elona Muska. Musk zapłaci 54,2 dol. za akcję, a wartość całej transakcji to ok. 44 mld dolarów. Po przejęciu akcje Twittera zostaną wycofane z obrotu na giełdzie.
- W tym tygodniu inwestorzy koncentrują się na spółkach technologicznych. Rynek jest mocno poraniony i wyprzedany. Część inwestorów traktuje to jako okazję do kupna akcji - powiedział dyrektor ds. inwestycji w Sanctuary Wealth Jeff Kilburg.
Do piątku spółki technologiczne o największej wartości rynkowej - Amazon, Apple, Alphabet, Meta i Microsoft - opublikują wyniki finansowe za I kwartał. Łącznie w tym tygodniu inwestorzy poznają przychody i zyski 160 spółek z indeksu S&P 500.
O 4,5 proc. wzrosły w poniedziałek notowania Warner Bros. Discovery, odbijając się z najniższego poziomu od 52 tygodni, po ogłoszeniu w piątek zamknięcia platformy streamingowej CNN+, niecały miesiąc po jej uruchomieniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.