KGHM i multienergetyczna spółka TotalEnergies podpisały umowę partnerską dotyczącą udziału na zasadzie 50/50 w przetargu polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych. Partnerstwo będzie opierać się na mocnych stronach obu spółek. TotalEnergies wykorzysta swoją sprawdzoną wiedzę specjalistyczną w zakresie operacji przybrzeżnych, doświadczenie w zarządzaniu projektami na dużą skalę oraz powiązania ze światowymi łańcuchami dostaw. Natomiast KGHM, jako spółka Skarbu Państwa i światowy lider w branży wydobywczej, wniesie swoją wiedzę na temat polskiego rynku.
Należy wyjaśnić, że rząd uruchomił nowy system licytacji obejmujący 11 obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, reprezentujących oczekiwaną łączną moc ponad 10 GW, w celu wykorzystania dużego potencjału tego obszaru w zakresie wytwarzania energii wiatrowej ze względu na korzystne warunki pogodowe.
Ustalono, że w przypadku uzyskania jednej lub kilku farm wiatrowych, KGHM oraz TotalEnergies zmobilizują najlepsze zasoby, aby zrealizować te projekty zgodnie z najwyższymi standardami i terminami realizacji. Współpraca ma tym samym pobudzić lokalny przemysł, stworzyć miejsca pracy w Polsce i przyczynić się do dostarczania ekologicznej energii elektrycznej po konkurencyjnej cenie.
– W strategii KGHM zadeklarowaliśmy osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Mamy już za sobą etap planowania i angażujemy się w konkretne działania. Jesteśmy zaangażowani w proces pozyskiwania kilku projektów lądowych i przybrzeżnych. Złożyliśmy też wstępne wnioski o kolejną turę pozwoleń na Bałtyku – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński i dodał, że współpraca z partnerem francuskim w zakresie projektu przybrzeżnej farmy wiatrowej wydaje się być bardzo obiecująca.
Starszy wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w TotalEnergies Vincent Stoquart przyznał natomiast, że rozwój przybrzeżnej energetyki wiatrowej przyczynia się zarówno do transformacji energetycznej w Europie, jak i do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. W jego ocenie, Polska dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym jest szczególnie dobrze przygotowana do udziału w rozwoju tego obiecującego rynku.
– Cieszymy się, że możemy współpracować z KGHM w odpowiedzi na polskie przetargi na budowę przybrzeżnej energetyki wiatrowej. Wspólnie zmobilizujemy całą naszą wiedzę, aby sprostać wyzwaniom związanym z tymi projektami i w ten sposób przyczynić się do realizacji celów Polski w zakresie energii odnawialnej – zapewnił Stoquart.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.