Jak co roku, przed szkolnym finiszem, Politechnika Śląska zaprosiła tegorocznych maturzystów do udziału w tradycyjnym wydarzeniu, jakim jest Dzień Otwarty. To okazja zwłaszcza dla maturzystów, aby mogli bliżej przyjrzeć się uczelni, warunkom nauki, a przy okazji porozmawiać ze starszymi kolegami, którzy już studiują.
Wśród wydziałów, które 7 kwietnia br. udostępniły swoją ofertę dydaktyczną, nie zabrakło Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Młodzież szkolna skorzystała z zaproszenia do Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej. Przyszłych studentów przywitał prof. Bogusław Łazarz, prorektor ds. ogólnych. Uczniowie z zainteresowaniem zwiedzali stoiska, na których prezentowały się poszczególne wydziały, koła naukowe i samorządy studenckie.
Kadra dydaktyczno-naukowa wraz ze studentami Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej zwróciła uwagę na możliwość szerokiego wyboru kierunków kształcenia. Automatyka i Informatyka Przemysłowa, Geodezja i Kartografia, Inżynieria Bezpieczeństwa oraz Geoinżynieria i Eksploatacja Surowców oferują szeroką gamę ścieżek dyplomowania. Są tematycznie związane z eksploatacją surowców, zarówno podziemną, jak i metodą odkrywkową, maszynami inżynieryjnymi, geologią, a także rekultywacją.
Robotyzacja i ekologia
Warto wiedzieć, że w polskim przemyśle wydobywczym z roku na rok rośnie liczba stanowisk zrobotyzowanych. Najbliższe lata w branży węglowej będą charakteryzowały się jeszcze szybszym rozwojem nowoczesnych technologii. Kopalnie na dobre staną się uczestnikami tzw. Rewolucji 4.0. Bez inteligentnych systemów teleinformatycznych i zautomatyzowanych procesów produkcyjnych żadna kopalnia nie ma szans na przetrwanie.
Istotnym problemem w zagłębiach górniczych są odpady towarzyszące wydobyciu i przetwórstwu surowców. Tylko na terenach polskich zagłębi węglowych istnieje ponad 250 zwałowisk skały płonnej. Przeprowadzona w 2019 r. inspekcja Najwyższej Izby Kontroli w zakresie dotyczącym zagospodarowania odpadów wydobywczych, zabezpieczenia zwałowisk oraz rekultywacji terenów po działalności górniczej wykazała niezadowalającą skuteczność działań organów administracji publicznej i przedsiębiorców.
Pracownicy Katedry Eksploatacji Złóż, wychodząc naprzeciw tym problemom, przeprowadzają audyty zrealizowanych robót rekultywacyjnych, wykonują oceny stanu termicznego i oddziaływania na środowisko zwałowisk odpadów powęglowych, opracowują projekty prac naprawczych, projekty reeksploatacji, gaszenia, rekultywacji i zagospodarowania zwałowisk odpadów, wreszcie realizują badania dotyczące możliwości odwęglania.
– Studiowanie na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej to nie tylko wiedza teoretyczna, uczniowie mogli zapoznać się również z możliwościami odbywania płatnych praktyk oraz staży w wiodących na rynku spółkach górniczych oraz firmach, które podpisały z Wydziałem umowy partnerskie – zwraca uwagę prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
„Bezpieczna Ściana”
Uczniowie mieli możliwość wizyty w wybranych pracowniach badawczych oraz salach dydaktycznych na Wydziale. Do dyspozycji uczniów były Pracownie: Automatyki i Informatyki Przemysłowej, Robotyki, Ergonomii, Inżynierii Bezpieczeństwa, Rzeczywistości Wirtualnej, a także Badań Minerałów i Skał. Ponadto pracownicy Wydziału zorganizowali pokaz sprzętu geodezyjnego i bezzałogowych statków powietrznych.
W organizacji całego przedsięwzięcia nieoceniona była pomoc Samorządu Studenckiego, kontakt ze studentami. Tegoroczni maturzyści z zainteresowaniem przyglądali się prowadzonym zajęciom, pytali o program nauczania i zajęcia poszerzające wiedzę. Studenckie Koło Naukowe „Bezpieczna Ściana” wzbudziło spore zainteresowanie, zwłaszcza wśród tych, którzy zamierzają związać się w przyszłości z przemysłem wydobywczym. Założone w 2007 r., jest obecnie jednym z wiodących kół naukowych działających na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
W marcu br. obchodziło swoje piętnastolecie. Studenci uczestniczący w jego działalności spotykają się regularnie, dyskutując na tematy związane z aktualnymi problemami branży, odwiedzają zakłady górnicze, śledząc najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne.
Opiekunką koła jest dr inż. Aneta Grodzicka. Zajęcia prowadzi także dr hab. inż. Jan Kania. To właśnie ta dwójka pracowników Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej wychowała kilku laureatów Studenckich Turniejów organizowanych podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie. Warto zatem przypomnieć, że podczas tegorocznej edycji SEP laureatem Studenckiego Konkursu Wiedzy Górniczej został Michał Wojaczek, student Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Zainteresowanie było bardzo duże, więcej informacji na temat Wydziału można uzyskać na stronie internetowej: https://www.polsl.pl/rg/
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.