Samorząd Zawiercia otrzyma ok. 15 mln zł z funduszy norweskich w ramach programu Rozwój lokalny. Lokalne władze liczą, że dzięki tym środkom w mieście powstaną m.in. nowe miejsca pracy, zwłaszcza dla ludzi młodych i z niepełnosprawnościami.
Umowę o dofinansowanie podpisali w środę w zawierciańskim magistracie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda i prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.
Zawiercie będzie przyciągać nowych inwestorów. Powstaną miejsca pracy i tereny przygotowane pod budowę mieszkań. Mimo konieczności niesienia pomocy potrzebującym w związku z wojną w Ukrainie, musimy dbać o dalszy rozwój Polski i realizację długoterminowych projektów, które wpływają na normalne funkcjonowanie naszego kraju, ale też na poprawę zarówno jakości życia jak i bezpieczeństwa Polski - powiedział minister Puda.
Prezydent Konarski ocenił, że przyznanie środków w ramach programu Rozwój lokalny to dla jego miasta historyczna chwila. Jak mówił, pozwolą one przede wszystkim stworzyć nową infrastrukturę Strefy Aktywności Gospodarczej. Szacujemy, że dzięki przebudowie ul. Podmiejskiej uda nam się pozyskać w ciągu najbliższych lat minimum 6 nowych inwestorów, którzy utworzą przynajmniej 120 nowych miejsc pracy - powiedział.
Lokalne władze są przekonane, że dofinansowanie umożliwi także stworzenie sprzyjających warunków do powstania miejsc pracy w lokalnych przedsiębiorstwach - przede wszystkim dla osób młodych i osób z niepełnosprawnościami. Powstanie lokalne forum promocji, innowacji, rynku pracy i szkolnictwa zawodowego, a także lokalne centrum kariery dla uczniów i absolwentów. Będziemy również aktywnie przeciwdziałać przemocy i uzależnieniom wśród młodzieży - wyliczał prezydent Zawiercia.
Jak dodaje MFiPR, w ramach wzmacniania instytucjonalnego Urzędu Miasta będą realizowane szkolenia, kursy i studia podyplomowe podnoszące kompetencje pracowników Urzędu oraz jednostek gminy. Przygotowane plany: rozwoju lokalnego i instytucjonalnego przewidują działania uzupełniające, które wykraczają poza ramy czasowe i finansowe projektu norweskiego. Wcześniej udzielone szerokie wsparcie merytoryczne pomoże w przyszłości miastu skutecznie starać się o środki z innych źródeł, unijnych i krajowych - dodają przedstawiciele resortu.
Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.
Jak przypomina MFiPR, Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków, do dyspozycji na lata 2014-2021 ma 809 mln euro. Umowa na realizację Programu Rozwój lokalny opiewa na sumę - 117,6 mln euro z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.