W najnowszej Trybunie Górniczej piszemy o tragicznym bilansie wybuchów metanu w kopalni Pniówek należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, możliwościach odejścia od rosyjskiego węgla, wysokich notowaniach kopalni Silesia i możliwościach zwiększenia wydobycia w naszych kopalniach oraz decyzji Famuru o wycofaniu się z Rosji.
Relację z wypadku w kopalni Pniówek przygotowali red Maciej Dorosiński i Jacek Madeja. W środę 20 kwietnia sytuacja była bardzo dynamiczna, tragiczny bilans rósł z godziny na godzinę. W chwili zamykania aktualnego numeru Trybuny Górniczej do druku JSW informowała, że nie żyje czterech górników, a siedmiu nadal było poszukiwanych.
Red. Kajetan Berezowski pisze o tym, że od lutego wydobycie w czechowickiej kopalni Silesia kształtuje się na poziomie ok. 10 tys. t na dobę.
- Trudny okres ma za sobą czechowicka kopalnia Silesia. Przez prawie pół roku pełną parą szły prace przygotowawcze zmierzające do uruchomienia nowej ściany. Mniejsze było za to wydobycie. Sytuacja powoli wraca do normy. Wysokie ceny surowca i duży popyt na jego sprzedaż pozytywnie wpływają na kondycję finansową PG Silesia – czytamy w artykule pt. Wysokie notowania Silesii.
Polecamy rozmowę z dr hab. Waldemarem Karpą, ekonomistą z Akademii Leona Koźmińskiego pt. W kwestii węgla bądźmy realistami.
- Proszę zobaczyć, co obecnie się dzieje ze statkami rosyjskimi, które przewożą węgiel. Można to sprawdzić w bazach danych ekonomicznych m.in. Eikon Reutersa. 6 kwietnia opublikowano tam informację, że barki z rosyjskim węglem nadal wypływają z portów, tylko ich kapitanowie nie wypełniają deklaracji portu przeznaczenia. Gdzie się udają? Nie wiadomo. Możemy mieć do czynienia z przemianowaniem rosyjskiego węgla. Będziemy go kupować nadal, tyle że jako węgiel zupełnie innego pochodzenia – odpowiada ekspert na pytanie red. Aldony Minorczyk-Cichy.
- Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła wyniki produkcyjne za pierwszy kwartał br. W okresie od stycznia do końca marca zakłady JSW wyprodukowały 3,77 mln t węgla. To o prawie 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku (wtedy produkcja wyniosła 3,4 mln t) – pisze red. Jacek Madeja w tekście pt. JSW poprawia wyniki.
Red. Maciej Dorosiński przedstawia wyniki KGHM Polskiej Miedzi, a red. Madeja analizuje możliwości zwiększenia wydobycia. Polecamy też materiał pt. Famur wycofuje się z Rosji.
- Spółka Famur, która jest m.in. producentem maszyn i urządzeń górniczych, odstąpiła od realizacji umów o łącznej wartości 130 mln zł na dostawy maszyn do Rosji. O konsekwencjach wycofania się z rosyjskiego rynku przedstawiciele Famuru mówili podczas konferencji podsumowującej wyniki minionego roku – czytamy w najnowszej Trybunie Górniczej.
- Szwedzka firma OX2 oraz zajmująca się szkoleniami Windhunter Academy wspólnie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń realizują pilotażowy program szkoleń, który jest adresowany do pracowników odchodzących z sektora górniczego. Poprzez udział w projekcie mogą oni zdobyć umiejętności i kompetencje poszukiwane w energetyce wiatrowej, a dokładniej przy budowie i serwisowaniu turbin – pisze red. Maciej Dorosiński w tekście pt. Z kopalni na turbiny? Szkolenia już w maju.
Zapraszamy do lektury!
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.