Cztery miesiące temu wygasła koncesja wydobywcza, którą posiadała najdalej na południe położona kopalnia w województwie zachodniopomorskim. Był nią odkrywkowy zakład górniczy „Chlewice”, wydobywający kruszywo w dolinie rzeki Odry, na terenie gminy Boleszkowice. Od tego momentu kopalnia nie była kontrolowana przez inspektorów Okręgowego Urzędu Górniczego, co nie było przeszkodą formalną w wyrażeniu aprobaty względem rekultywacji terenu pogórniczego.
- W dniu 4 marca 2022 roku Dyrektor OUG w Poznaniu wyraził pozytywną opinię w sprawie uznania rekultywacji za zakończoną w kierunku wodnym części terenów poeksploatacyjnych złoża kruszywa naturalnego Chlewice. Opinię wydano w oparciu o przesłany protokół z oględzin wraz z dokumentacją fotograficzną - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Chlewice to wieś przy granicy z Republiką Federalną Niemiec. Złoże kruszywa naturalnego było tam eksploatowane na podstawie wydanej 23 grudnia 1996 r. koncesji przez wojewodę gorzowskiego. Ważność koncesji określono do dnia 22 grudnia 2021 r., a miejsce wydobycia - niedaleko ujścia rzeki Myśli do Odry.
Przedsiębiorca planował do prawda kontynuować eksploatację spod lustra wody do końca grudnia 2030 r., jednak złożony w 2020 r. wniosek nie uzyskał akceptacji. Park Krajobrazowy Ujście Warty, na terenie którego fedrowała kopalnia, jest m. in. miejsce występowania łąk selernicowych, znajdujących się w sąsiedztwie zakładu górniczego. Możliwość nieodwracalnego zniszczenia ponad hektara takich łąk sprawiła, że kopalnia nie uzyskała zgody na kontynuację wydobycia.
W latach 2019-2021 Dyrektor OUG w Poznaniu kilkukrotnie pozytywnie zaakceptował przeprowadzone rekultywacje poszczególnych terenów pokopalnianych w Chlewicach. Łącznie w tamtym czasie za zrekultywowane uznano 24,5553 ha terenu pokopalnianego. Marcowa decyzja była kolejną w tym względzie. Jednocześnie nie były wydawane żadne postanowienia dotyczące zmiany kierunku rekultywacji.
Co dalej z terenem pokopalnianym w Chlewicach? Ma on szansę stać się siedliskiem różnych gatunków ptactwa wodnego. Ptaki zresztą upodobały sobie to miejsce już wcześniej, gdy kopalnia posiadała jeszcze koncesję wydobywczą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.