- Czwartkowa, ostatnia w tym tygodniu sesja na GPW przebiegła zgodnie z oczekiwaniami, czyli spokojnie i przy niskich obrotach - powiedział PAP Biznes analityk DM BPS, Artur Wizner. W jego ocenie, brak większych zmian indeksów można odczytywać pozytywnie, gdyż inwestorzy nie obawiają się utrzymywać pozycji w akcjach i zapewne liczą na powrót rynku na wzrostową ścieżkę.
- Ostatnia przedświąteczna sesja na GPW przebiegła zgodnie z oczekiwaniami, czyli spokojnie i przy niskich obrotach. Również na pozostałych europejskich parkietach nie za wiele się działo. Inwestorzy spodziewali się pozostawienia stóp procentowych przez EBC na niezmienionym poziomie i raczej mało konkretnej wypowiedzi prezes Christine Lagarde - powiedział Artur Wizner.
- Prawdopodobnie EBC bardziej obawia się konsekwencji jakiegokolwiek ruchu po stronie stóp procentowych niż konsekwencji wysokiej inflacji odnotowywanej w kolejnych krachach strefy euro - dodał analityk.
Na konferencji po posiedzeniu EBC prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że podwyżki stóp proc. mogą nastąpić po tygodniu od zakończenia QE lub wiele miesięcy później. Zdaniem prezes EBC, zakupy aktywów netto najprawdopodobniej zakończą się w III kw. br.
- Brak większych zmian indeksów można odczytywać pozytywnie, gdyż inwestorzy nie obawiają się utrzymywać pozycji w akcjach, czyli nie oczekują nagłego zwrotu w konflikcie na Ukrainie. Liczą zapewne, że jeśli wyniki spółek na Wall Street nie rozczarują, to indeksy wrócą na wzrostową ścieżkę - powiedział analityk.
Analityk zwrócił uwagę na udaną sesję akcji JSW, które zyskały najmocniej w WIG20 po dobrych danych o sprzedaży węgla oraz na mocne wzrosty Allegro i CCC, które odrabiały spadki trwające od początku kwietnia br.
Spośród indeksów sektorowych Wizner wskazał na indeks WIG-Paliwa, który na czwartkowej sesji wyhamował trend wzrostowy, a podczas poprzednich dni skutecznie amortyzował większe spadki WIG20.
WIG20 zakończył czwartkowe notowania spadkiem o 0,53 proc. do 2.093,17 pkt., WIG stracił 0,43 proc. i wyniósł 63.760,06 pkt., a mWIG40 zniżkował o 0,45 proc. do 4.671,29 pkt. Najmniej, o 0,01 proc. spadł sWIG80 i zakończył notowania na poziomie 19.469,92 pkt.
Obroty na szerokim rynku były małe i wyniosły 0,819 mld zł, z tego 0,631 mld przypadło na spółki z WIG20.
W momencie zamykania krajowej giełdy, na najważniejszych, europejskich panowały pozytywne nastroje. W tym okresie DAX rósł o 0,6 proc., a francuski CAC 40 zyskiwał o 0,88 proc. W Wielkiej Brytanii FTSE 250 szedł w górę o 0,44 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.