- Uwzględniając całe otoczenie rynkowe złoty może przez dłuższy czas pozostawać w okolicach obecnych poziomów - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska, Grzegorz Ogonek. Jego zdaniem korekta krajowego długu z bieżącego tygodnia wyczerpuje się i jest jeszcze miejsce na umiarkowany wzrost rentowności.
- Złoty jest mało wrażliwy na kolejne doniesienia dotyczące wojny na Ukrainie. Wydawało się, że nagłośniony temat nowej ofensywy rosyjskiej czy utknięcia negocjacji między Rosją a Ukrainą tworzą klimat, w którym złoty mógłby tracić na wartości. Dodatkowo wpływ na osłabienie złotego mogłyby mieć opublikowane już słabe dane o krajowym bilansie płatniczym. Tymczasem osłabienie złotego nie następuje i pytanie czy ta relatywna siła złotego może się utrzymać - powiedział Grzegorz Ogonek.
- Naszym zdaniem w ujęciu średnioterminowym EUR/PLN nie wróci szybko do poziomów przedwojennych, a konkretnie poniżej 4,50. Ewentualny test tych okolic zadziałałby zapewne jak rynkowe wsparcie i spowodował szybki powrót na wyższe poziomy - dodał ekonomista Santander Bank Polska.
Zdaniem ekonomisty, klimat zbliżających się świąt może ukrywać jakąś presję na PLN, a po świętach zaczną napływać realne dane, które pokażą, jakie straty w gospodarce ten pełen miesiąc wojny poczynił.
GUS opublikuje szereg danych makro z Polski w dniach 21 i 22 kwietnia o godzinie 10.00.
- Wydaje się, że uwzględniając całe otoczenie, złoty może przez dłuższy czas pozostawać w okolicach obecnych poziomów - powiedział Ogonek
O godzinie 16.17 EUR/PLN spada o 0,04 proc. do 4,6405, a USD/PLN rośnie o 0,9 proc. do 4,3029.
W tym czasie na rynkach bazowych dolar umacnia się, a EUR/USD zniżkuje o 0,94 proc. do 1,0787.
RYNEK DŁUGU
- W bieżącym tygodniu mieliśmy solidną korektę na krajowym długu, a podczas dzisiejszych notowań widać, że jej siła się wyczerpuje. Przyczyny tej korekty były moim zdaniem zewnętrzne - zaskoczenie jedną miarą inflacyjną w USA czy też szykowanie się inwestorów pod dzisiejsze posiedzenie EBC, którego przekaz okazał się być łagodniejszy niż można było zakładać - powiedział Grzegorz Ogonek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.