Przed nami IV edycja Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego. 28 i 29 kwietnia zapraszamy na nią do Zawiercia. Patronatem objęli ją: dr Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, dr Piotr Buchwald, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Patronatem honorowym objął naszą imprezę także mnister aktywów państwowych Jacek Sasin, zaś wiceszef MAP Piotr Pyzik poinformował, że zaszczyci Akademię swoją obecnością. Temat wydarzenia to „Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych. Doświadczenia i wnioski”.
Organizatorem Akademii Bezpieczeństwa jest Wydawnictwo Gospodarcze wraz z portalami netTG.pl Gospodarka i Ludzie, energiapress.pl oraz tygodnikiem „Trybuna Górnicza”.
- Podczas kolejnych edycji Akademii Bezpieczeństwa staramy się analizować ważne i aktualne problemy branży wydobywczej, co docenił Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, i zapowiedział swój udział podczas naszych obrad w Zawierciu. Bezpieczeństwo pojmujemy nie tylko w tradycyjny sposób, ale omawiamy także kwestie tzw. bezpieczeństwa socjalnego. Pandemia koronawirusa postawiła przed gospodarką nowe wyzwania, którym sprostać musiało także górnictwo. Spółki górnicze podzielą się swoimi doświadczeniami w tym zakresie – mówi Anna Zych, p.o. prezesa Wydawnictwa Gospodarczego.
W Zawierciu poruszymy ważne dla pracodawców i pracowników sprawy. W pierwszym bloku wykładów specjaliści rozprawią się z mitami, jakie narosły wobec pandemii koronawirusa i opowiedzą o faktach. Psychologowie i socjolog przyjrzą się nie tylko naszym zachowaniom wywołanym przez pandemię, ale też przez wojnę toczącą się w Ukrainie.
Drugi blok tematyczny pt. „Prawo” to m.in. wykład Piotra Wojtachy, wiceprezesa WUG, pt.: „Dostosowanie przepisów regulujących funkcjonowanie zakładów górniczych do stanu epidemii i zagrożenia wojną. Wnioski, konieczne zmiany”. Przyjrzymy się również zmianom w Kodeksie pracy zainicjowanym przez pendemię.
W bloku pt. „Finanse” omówimy wpływ pandemii i wojny w Ukrainie na funkcjonowanie górnictwa węgla kamiennego. Będziemy też dyskutować o doświadczeniach związanych z wykorzystaniem tarczy antykryzysowej w branży okołogórniczej oraz o wpływie absencji chorobowej związanej z covid na finanse przedsiębiorstw.
Czwarty blok pt. „Bezpieczeństwo” to m.in. „Przestrzeganie reżimu sanitarnego w zakładach górniczych – doświadczenia własne przedsiębiorstw” (JSW, PGG, SRK, Bogdanka, Tauron, KGHM, Silesia). Andrzej Kleszcz, wiceprezes CSRG oraz Tomasz Ciupa, inspektor w Służbie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, główny specjalista ds. Ratownictwa Górniczego CSRG, wygłosi wykład pt. „Oblicza współczesnego bezpieczeństwa”. O tym jak górnicza nauka śpieszy z pomocą przemysłowi powiedzą prof. dr. hab. inż. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa oraz dr hab., inż Dariusz Prostański, prof. Komag, dyrektor ITG Komag.
Akademia Bezpieczeństwa wystartowała w 2019 r. i porusza problemy, z jakimi boryka się przemysł wydobywczy. Promuje dobre praktyki i bezpieczne postawy w codziennej górniczej pracy, profilaktykę zdrowotną.
Formularz rejestracyjny, program konferencji, mapę dojazdu zamieszczamy na stronie https://nettg.pl/konferencja-rejestracja
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.