W liczących ponad 54 tysiące mieszkańców Piekarach Śląskich znajduje się czterdzieści różnego rodzaju ukryć i schronów przeciwlotniczych. Trzy z nich znajdują się na terenie pokopalnianym. Miały one służyć pracownikom KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary. Czy wraz z likwidacją kopalni obiekty te podzielą jej los?
- Na terenie Miasta Piekary Śląskie łącznie w schronach miejsca może znaleźć około 2500 osób. Schrony zakładowe na terenie pokopalnianym posiadają łącznie 326 miejsc. Naszym zdaniem obiekty powinny pozostać i takie też jest oficjalne stanowisko naszej gminy - stwierdza Wojciech Maćkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Piekary Śląskie.
W razie zagrożenia atakiem lotniczym w piekarskich schronach mogłoby znaleźć ukrycie około 4,5% mieszkańców miasta. Ponad trzysta osób mogłoby szukać schronienia w trzech schronach kopalnianych przy ul. gen. Ziętka 13.
Poza terenem górniczym schrony i ukrycia przeciwlotnicze znajdują się na terenach znajdujących się w gestii trzech zarządców. Za część schronów, np. przy ul. gen. Maczka 8 czy gen. Andersa 10, odpowiada Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Nieruchomości – Brzeziny Sp. z o. o. jest odpowiedzialna za sześć schronów, w tym przy ul. Harcerskiej 10 i Roździeńskiego 60. Za pozostałe figurujące w miejskim rejestrze schrony, np. przy ul. gen. Ziętka 2, 4, 6, 8 i 10 odpowiadają poszczególne wspólnoty mieszkaniowe.
Schrony i szczeliny przeciwlotnicze budowane były na terenie Polski zwłaszcza przed i w trakcie drugiej wojny światowej oraz w latach stalinizmu. Wznoszone u schyłku PRL osiedla mieszkaniowe zwykle powstawał już bez schronów. Część tego rodzaju obiektów uległa dewastacji, nieliczne zostały odrestaurowane i udostępniane okazjonalnie zwiedzającym jako atrakcja turystyczne.
Chwilowe zainteresowanie zagadnieniem schronów przeciwlotniczych nastąpiło we wrześniu i październiku 2001 r. po atakach z wykorzystaniem samolotów na Nowy Jork, Waszyngton, Kabul i Kandahar. Najazd zbrojny Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. ponownie zwrócił uwagę na zagadnienie obrony przeciwlotniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.