Pięćdziesiąt pięć lat temu w północnej części Polski zaczął istnieć Słowiński Park Narodowy. Choć znany jest przede wszystkim z ogromnych, ruchomych wydm, to jednak nie piasek był tam główną pozyskiwaną kopaliną. Na terenach, które weszły w skład parku, odbywało się wydobycie torfu. Tereny po eksploatacji były w ostatnich latach rekultywowane. Obecnie park natomiast zakończył konsultacje społeczne planu ochrony Słowińskiego Parku Narodowego.
Słowiński Park Narodowy istnieje od 1967 r. i obejmuje połać terenu na wschód od Ustki, pomiędzy miejscowościami Rowy i Łeba. W jego skład wchodzą m.in. Mierzeja Łebska oraz jeziora Łebsko i Gardno. Turystów przyciągają ogromne ruchome wydmy, zasypujące od północy Jezioro Łebsko. Tutejsze piaski nie mają jednak znaczenia przemysłowego. Ze względu na zasolenie nie nadają się do budownictwa czy do hutnictwa.
W przeszłości istniało w tym rejonie kopalnictwo torfu. Torf wydobywany koło wsi Kluki używany był jako materiał opałowy. W latach 2019-2021 Klub Przyrodników ze Świebodzina realizował zadanie pod nazwą Ochrona torfowisk w Słowińskim Parku Narodowym przez przebudowę lub likwidację rowów melioracyjnych. i bruzd terenowych w celu ograniczenia odpływu wody. Celem rekultywacji terenów pokopalnianych było m.in. zatrzymanie procesów rozkładu torfu. Z terenu torfowisk usuwano drzewa lekkonasienne, w tym brzozy i topole.
W XXI wieku były widoki na wznowienie działalności górniczej w rejonie parku. W pobliżu miejscowości Żelazo, leżącej koło góry Rowokół (115 m n.p.m.), prowadzono badania pod kątem pozyskiwania gazu z łupków. Nie przyniosły one zadowalających wyników.
Jedną z najistotniejszych kwestii jest aktualnie przygotowywany nowy plan ochrony Słowińskiego Parku Narodowego. Do 30 marca 2022 r. można było zgłaszać wnioski i uwagi do projektu tego planu. Natomiast do ostatniego dnia kwietnia br. nie będą pobierane opłaty za wstęp na teren parku. Zwolnienie z opłat obowiązuje od początku października 2021 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.