Instalacje sprężonego powietrza są współcześnie wykorzystywane w wielu zróżnicowanych branżach przemysłowych. Okazuje się, że dzięki oferowanym przez nie właściwościom usługi mogą wyraźnie podnieść swój poziom. Należy jednak pamiętać, że ich prawidłowe działanie uzależnione jest od wielu czynników, w tym nade wszystko takich elementów, jak filtry do powietrza. Przekonaj się, jaką odgrywają rolę w układzie pneumatycznym i zobacz, jakie są ich najpowszechniejsze rodzaje. Poznaj najważniejsze informacje na ich temat.
Filtry do powietrza w instalacjach pneumatycznych
Nie da się zaprzeczyć, że właściwie dobrane filtry odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowym działaniu instalacji pneumatycznych. To właśnie one bowiem sprawiają, że wykorzystywany w nich czynnik, czyli sprężone powietrze, jest wolny od szkodliwych zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia lub pogorszenia działania całych systemów. Oznacza to więc, że użytkownik nie musi martwić się o ewentualne koszty serwisowania, jednocześnie mogąc cieszyć się znacznie podniesioną wydajnością czy wręcz skutecznością pracy.
Filtry do powietrza stosowane w układach pneumatycznych są odpowiedzialne za zatrzymywanie i odizolowanie różnego rodzaju cząsteczek o zdefiniowanej wielkości w stanie stałym, gazowym lub płynnym. Oczyszczają przechodzące przez nie powietrze, które stanowić ma czynnik wprawiający w ruch duże systemy, usuwając z niego:
Filtry w instalacjach pneumatycznych - rodzaje
Filtracja powietrza w instalacjach pneumatycznych może odbywać się na wiele sposobów. Stosowane współcześnie rozwiązania oferują zróżnicowane zasady działania i parametry, różnią się między sobą także dokładnością czy miejscem instalacji. Najczęściej użytkownicy decydują się na połączenie w jeden system kilku filtrów lub urządzeń, w których producent połączył już kilka metod usuwania zanieczyszczeń. Powszechnie wykorzystywane są 4 rodzaje filtrów:
Zastosowany separator wody to bardzo często urządzenie zasilane prądem. Jego zadaniem jest oddzielenie cieczy oraz zanieczyszczeń o największych rozmiarach. Wykorzystuje siłę odśrodkową, zbierając niechciane cząsteczki na zewnętrznych ściankach, by następnie je stamtąd usunąć. Odwadniacz powietrza służy jego wstępnemu przygotowaniu do dalszej filtracji, ogranicza bowiem możliwość niechcianego zapchania kolejnego filtra.
Kolejnym rozwiązaniem jest najczęściej filtr wysokiej dokładności, który zatrzymuje drobne zanieczyszczenia o wielkości do ok. 3 mikrometrów. Cechuje go pofałdowana powierzchnia, na której zatrzymują się zabrudzenia. Wyróżnia się specyficzną strukturą, dzięki której niemożliwe jest ich przedostanie się jego wnętrza.
Sprężone powietrze może przechodzić następnie przez filtry wykorzystujące zjawisko koalescencji. Dzięki temu będzie oczyszczone z pozostałych kropelek wody i olejów. W tym miejscu wykorzystywane są specjalne płytki, które odseparowują je od powietrza w kilkustopniowym procesie. Krople cieczy, pod wpływem grawitacji, opadają na spód końcowego filtra, skąd są następnie usuwane.
Filtr węglowy do powietrza
Należy podkreślić, że niektóre gałęzie przemysłu stosują powietrze nie tylko celem wykorzystania ich w sokolnikach pneumatycznych. Nierzadko zdarza się, że jest ono potrzebne do zachodzących procesów technologicznych. Niezbędna jest więc jego niezwykle wysoka jakość i nieskazitelna czystość, by nie wpływało negatywnie na trwałość produktów. To szczególnie istotne w takich branżach jak medyczna czy przemysł półprzewodnikowy. Właśnie w takich przypadkach należy zastosować dodatkowo filtr węglowy, który wykorzystuje zjawisko adsorpcji.
Filtr węglowy do powietrza umożliwia wychwytywanie cząsteczek pary wodnej lub oleju ze skompresowanego powietrza. Aby zapewnić ich maksymalną skuteczność, należy zamontować je blisko wylotu poprzedniego stopnia filtracji. Bardzo ważne jest również, by samo powietrze było stosunkowo chłodne. Należy zwrócić także uwagę, by po procesie filtracji przedostawało się bezpośrednio do środowiska roboczego - przechowywanie czy prowadzenie rurami może skutkować pojawieniem się nowych zanieczyszczeń.
Gdzie zamówić filtry do powietrza?
Jeśli zależy ci, by zastosowane w instalacji pneumatycznej filtry były odpowiednio dobrane i zapewniały maksymalną ochronę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami, postaw na współpracę z najlepszymi. Polecamy usługi firmy Inter Trade , która zatrudnia zespół doświadczonych fachowców. Mogą pochwalić się nie tylko szerokim asortymentem, ale nade wszystko ogromną wiedzą z zakresu doboru urządzeń dla danej aplikacji. Decydując się na współpracę z nimi, zyskujesz gwarancję zadowolenia
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.