Jaskinie na Kadzielni w Kielcach można od kilku dni ponownie zwiedzać. Niedawno zakończyło się badanie stanu bezpieczeństwa trasy podziemnej. Jest ono niezbędne, gdyż jaskinie znajdują się w ścianie nieczynnego kamieniołomu. Odkryto je w XX wieku w trakcie eksploatacji złoża, a jedna z jaskiń służyła nawet pracownikom kamieniołomu za podziemny skład materiałów wybuchowych.
- Badanie stanu technicznego jaskiń na Kadzielni przeprowadzone zostało w marcu 2022 r. Polegało na badaniu nośności wybranych kotwiowych punktów zabezpieczenia, badaniu wszystkich zabezpieczeń pomostów, zabezpieczeń schodowych, zabezpieczeń obarierowań oraz oglądu dotyczącego stanu spągu oraz ewentualnego opadu skał lub ociosu.Badanie nie wykazało zmiany w górotworze, powiększanie się szczelin, zarysowań, możliwość obwałów itp. - informuje Michał Poros, Kierownik Centrum Geoedukacji w kieleckiej Geonaturze, będącej gospodarzem Kadzielni.
Jaskinie na Kadzielni to ciąg trzech jaskiń połączonych wygodną, oświetloną ścieżką. Trasa ta została wykonana i zabezpieczona przez specjalistyczną firmę górniczą. Pierwsi zwiedzający obejrzeli ją 3 listopada 2010 r., a od kilku lat kieleckie jaskinie udostępniane są od początku kwietnia do końca października w sześć dni tygodnia, oprócz poniedziałków. Zimowa przerwa jest okazją do przeprowadzenia kontroli technicznej oraz innych zmiany. Tym razem jednak nie wykonano żadnych zmian wystroju trasy zwiedzania jaskiń, konserwacji metalowych części, nie wymieniono też punktów świetlnych.
- Zgodnie z regulaminem grupa turystów nie może liczyć więcej niż 15 osób i jednorazowo w jaskiniach mogą znajdować się jedynie dwie grupy turystów. Regulamin nie ogranicza liczby maksymalnej dziennej liczby turystów - dodaje Michał Poros.
Kielecka trasa podziemne jest jednym z kilku przykładów jaskiń odkrytych w trakcie eksploatacji górniczej. Inne najbardziej znane przykłady to Groty Kryształowe w kopalni soli w Wieliczce, Jaskinia Raj w Chęcinach w Górach Świętokrzyskich czy też Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie w Masywie Śnieżnika.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.