Grę w skojarzenia zna chyba każdy. Do podanego słowa trzeba dołożyć następne, które będzie blisko związane z tym poprzednim. Gdy powiemy św. Barbara, to większości z nas do głowy przyjdzie górnictwo lub górnicy. To w końcu ich patronka. Dlatego też nie dziwią jej figury w kopalnianych cechowniach, w wyrobiskach czy na terenach instytutów naukowych czy uczelni kształcących w kierunkach górniczych. Figurka świętej znajduje się m.in. na wewnętrznym dziedzińcu Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Może jednak zostać stamtąd usunięta. W tej sprawie alarmuje prof. dr hab. inż. Krystian Probierz, dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii w latach 2002-2008.
O plany wobec figury św. Barbary zapytaliśmy w ubiegłym tygodniu w biurze prasowym uczelni. Niestety pani rzecznik Jadwiga Witek do tej pory nie udzieliła nam odpowiedzi.
Prof. Probierz w piśmie - które dotarło do redakcji portalu netTG.pl i którego pełną treść publikujemy poniżej w załączniku – przypomina historię figury.
„Nasza Barbórka została ufundowana w 2000 r. przez ówczesne władze dziekańskie i absolwentów wydziału. Aktu poświęcenia naszej Barbórki dokonał ks. biskup dr Jan Wieczorek, Ordynariusz Gliwicki w 50. urodziny naszego wydziału, podczas corocznych uroczystości barbórkowych w obecności, studentów, pracowników, absolwentów i wyjątkowo licznie zgromadzonych Gości, w tym wielu z zaprzyjaźnionych i współpracujących z nami uczelni zagranicznych” – opisuje dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w latach 2002-2008.
Dodaje, że figura stała się nieodłączną częścią wydziałowego krajobrazu, łącznie ze stojącym obok niej wypełnionym wagonikiem węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK