Choć WIG20 rozpoczął notowania powyżej poprzedniego zamknięcia, to przez całą sesję regularnie tracił na wartości i ostatecznie spadł o 1,6 proc. Spadkom przewodziły spółki odzieżowe, paliwowe i banki. Zdaniem dyrektora departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesława Kozłowskiego, istotny wpływ na spadek kursów akcji ma osłabienie złotego. W jego ocenie jednym z kluczowych wydarzeń dla rynku będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
- Duży wpływ na przebieg sesji miało osłabienie złotego i przekroczenie przez kurs USD/PLN poziomu 4,21, co stwarza ryzyko trwalszego osłabienia krajowej waluty. W tym kontekście istotne znaczenie będzie miało jutrzejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek oczekuje podwyżki stóp procentowych o 50 pb, ewentualnie o 75 pb. Co do zasady im większa skala podwyżki, tym mocniej powinna zachowywać się waluta - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski.
Wtorkowe notowania WIG20 rozpoczął na 2.164 pkt. i w pierwszych minutach sesji wzrósł do 2.170 pkt., ustanawiając na tym poziomie dzienne maksimum. Później kontrolę nad rynkiem przejęła podaż, a indeks największych spółek regularnie tracił na wartości. Po przyspieszeniu spadków w ostatniej godzinie notowań WIG20 zamknął sesję na poziomie 2.123,49 pkt., o 1,6 proc. niżej niż poprzednią sesję. Zakończenie notowań wypadło 3 pkt. powyżej dziennego minimum.
Spółki o najwyższej kapitalizacji były liderem spadków, powodując także istotną przecenę WIG. Indeks zniżkował o 1,2 proc. do 64.906,52 pkt. Mniejsza była skala spadków wśród spółek o średniej kapitalizacji - mWIG40 spadł o 0,5 proc. do 4.816,33 pkt. sWIG80 zakończył sesję na poziomie 20.034,60 pkt., utrzymując wartość z poniedziałku.
Spadki na GPW przebiegały w rytm przeceny na głównych rynkach w Europie. Ok. 17 niemiecki DAX zniżkował 0,8 proc., a francuski CAC40 spadał o 1,5 proc. Jednym z liderów spadków był węgierski BUX, który zniżkował ponad 3,5 proc., a indeks giełdy w Moskwie zniżkował ponad 4 proc.
Wpływ na przebieg notowań miały zapowiedzi kolejnych sankcji, które na Rosję zamierza nałożyć Unia Europejska w odpowiedzi na zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie na Ukrainie. Komisja Europejska proponuje zakaz importu węgla z Rosji oraz ograniczenia w ruchu rosyjskich i białoruskich ciężarówek oraz statków.
- Po niedzielnych wyborach słabo zachowują się węgierskie aktywa - spadają kursy akcji, obligacji, na wartości traci także forint. Z reguły w ostatnich tygodniach polskie i węgierskie aktywa łączyła dość silna korelacja. Być może teraz ta korelacja nieco osłabnie, ale żeby to stwierdzić, potrzeba przynajmniej kilku dni obserwacji - zwrócił uwagę Sobiesław Kozłowski.
Jeśli chodzi o wpływ na notowania sankcji nakładanych na Rosję, to, poza psychologicznym ich wpływem w krótkim terminie, do oceny ich oddziaływania na wyniki finansowe firm notowanych na GPW trzeba będzie poczekać przynajmniej do publikacji raportów finansowych za I kwartał - dodał.
We wtorek najsłabszymi sektorami na GPW były spółki odzieżowe i chemiczne, których indeksy branżowe spadły po ponad 3 proc. Ponad 2 proc. zniżkowały WIG-Banki i WIG-Paliwa.
Obroty akcjami wyniosły 1,15 mld zł, z czego 935 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Liderem obrotów było JSW (162,4 mln zł), wyprzedzając Pekao (111,3 mln zł) oraz PKO BP (100,4 mln zł).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.