Choć WIG20 rozpoczął notowania powyżej poprzedniego zamknięcia, to przez całą sesję regularnie tracił na wartości i ostatecznie spadł o 1,6 proc. Spadkom przewodziły spółki odzieżowe, paliwowe i banki. Zdaniem dyrektora departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesława Kozłowskiego, istotny wpływ na spadek kursów akcji ma osłabienie złotego. W jego ocenie jednym z kluczowych wydarzeń dla rynku będzie zaplanowane na środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
- Duży wpływ na przebieg sesji miało osłabienie złotego i przekroczenie przez kurs USD/PLN poziomu 4,21, co stwarza ryzyko trwalszego osłabienia krajowej waluty. W tym kontekście istotne znaczenie będzie miało jutrzejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek oczekuje podwyżki stóp procentowych o 50 pb, ewentualnie o 75 pb. Co do zasady im większa skala podwyżki, tym mocniej powinna zachowywać się waluta - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski.
Wtorkowe notowania WIG20 rozpoczął na 2.164 pkt. i w pierwszych minutach sesji wzrósł do 2.170 pkt., ustanawiając na tym poziomie dzienne maksimum. Później kontrolę nad rynkiem przejęła podaż, a indeks największych spółek regularnie tracił na wartości. Po przyspieszeniu spadków w ostatniej godzinie notowań WIG20 zamknął sesję na poziomie 2.123,49 pkt., o 1,6 proc. niżej niż poprzednią sesję. Zakończenie notowań wypadło 3 pkt. powyżej dziennego minimum.
Spółki o najwyższej kapitalizacji były liderem spadków, powodując także istotną przecenę WIG. Indeks zniżkował o 1,2 proc. do 64.906,52 pkt. Mniejsza była skala spadków wśród spółek o średniej kapitalizacji - mWIG40 spadł o 0,5 proc. do 4.816,33 pkt. sWIG80 zakończył sesję na poziomie 20.034,60 pkt., utrzymując wartość z poniedziałku.
Spadki na GPW przebiegały w rytm przeceny na głównych rynkach w Europie. Ok. 17 niemiecki DAX zniżkował 0,8 proc., a francuski CAC40 spadał o 1,5 proc. Jednym z liderów spadków był węgierski BUX, który zniżkował ponad 3,5 proc., a indeks giełdy w Moskwie zniżkował ponad 4 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.