Prezes PGG Tomasz Rogala w poniedziałek, 4 kwietnia, po konferencji, która odbyła się w Głównym Instytucie Górnictwa, rozmawiał z dziennikarzami i odpowiedział na pytania dotyczące planów produkcyjnych największej spółki węglowej w Unii Europejskiej.
- Nasz plan zakładał nieco ponad 23 mln t. Chcielibyśmy do tego dołożyć milion. To jest to, co będzie takim naszym absolutnym rekordem, jeśli chodzi o ten rok przy zmniejszonej liczbie aktywów, ścian, które tej produkcji mają służyć. Jeżeli chodzi o kolejne lata, to jest to możliwe na poziomie 1,5 mln t, może nieco więcej. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że przygotowanie ściany węgla - ok. 800 tys. ton - to jest 17-18 miesięcy i przy dzisiejszych cenach stali to jest ok. 200 mln zł. Dlatego to trzeba zrobić bardzo, bardzo rozsądnie, po to, żeby uniknąć tej sytuacji, która miała miejsce w okresie 2020-2021, kiedy po olbrzymich inwestycjach okazało się, że zapotrzebowania na węgiel nie ma - stwierdził prezes.
Szef PGG wyjaśnił także, jak mają być finansowane inwestycje. Odniósł się także do cen i rozmów z energetyką na ten temat
- Ceny cały czas rosną, powoli rosną. Staramy się tutaj zachowywać rozsądek i odnosić się do indeksów na zewnątrz, które coś nam mówią – wyjaśnił.
- Będziemy się tutaj poruszać pomiędzy cenami spotowymi, a tymi, które są możliwe do realizacji, biorąc pod uwagę wielkość każdego kontraktu z osobna – dodał Tomasz Rogala.
Menedżer mówił także o przyszłości węgla w kontekście sytuacji związanej z rosyjska agresją na Ukrainę, a także o umowie społecznej. Przyznał, że jej wykonywanie, czy traktowanie powinno być bardziej elastyczne i odnosić się do tego, co się bedzie działo na rynkach europejskich i światowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
G1 trzeba inwestować w kopalnie przyszłościowe , Sośnica to węzeł autostradowy, strefy przemysłowe i miasto. To do tych 200 milionów co podaje prezes trzeba doliczyć koszty szkód. Oprócz tego tak jak piszesz kilkanaście lat zastoju i niepewności teraz wychodzi.
Ty ich nie widziałeś , bo nie chodzisz po gabinetach dyrekcji , a może tam je widać
Kraj który leży na węglu a ekogroszku kupić się nie da. Strona pgg na której też nie da się ekogroszku kupić. Tak źle nawet za czasów platformy nie było.
Jakoś na Sośnicy nie było widać inwestycji od kilku lub kilkunastu lat