- Chcemy, żeby porozumienie ws. Krajowego Planu Odbudowy kompleksowo rozwiązywało kwestie związane z praworządnością oraz orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego Unii Europejskiej - mówił w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
- Chcemy, żeby porozumienie ws. Krajowego Planu Odbudowy kompleksowo rozwiązywało kwestie związane z praworządnością oraz orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego Unii Europejskiej - powiedział Buda na konferencji prasowej. Chcemy, żeby po podpisaniu tego porozumienia nikt już nie mógł mówić o problemie praworządności w kontekście polskim - dodał.
Wiceminister wskazał, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wymaga likwidacji i nie działa tak, jak pierwotnie zakładano. Zaznaczył, że jeśli chodzi o KE, to nie ma żadnego oczekiwania, żeby warunkować zatwierdzenie KPO przyjęciem ustawy o sądownictwie. akładam, że porozumienie ws. KPO będzie szybciej, niż uchwalone przepisy - powiedział.
Pytany o to, kiedy środki z KPO trafią do Polski, wiceminister odpowiedział, że po drugim kwartale br., zgodnie z harmonogramem płatności KPO, jest możliwe złożenie pierwszego wniosku o środki. W lipcu będziemy taki wniosek składali - wskazał.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu zajmie się pięcioma projektami ustaw: prezydenckim, autorstwa PiS, autorstwa Solidarnej Polski i dwoma złożonymi przez opozycję, zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.