Wody Polskie w Gliwicach planują remont zbiornika wodnego Wisła Czarne, by przywrócić mu maksymalną zdolność piętrzenia, a tym samym zwiększyć rezerwę wody pitnej.
- Z chwilą zakończenia montażu finansowego możliwie szybko ogłosimy przetarg na wykonanie prac. Chcielibyśmy, aby stało się to jeszcze w tym roku. Z uwagi na obszerny zakres rzeczowy możliwe, że wykonanie zadania przypadnie na okres dwóch lat - powiedziała rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Linda Hofman.
Zbiornik, znajdujący się poniżej połączenia Białej i Czarnej Wisełki, od blisko 50 lat spełnia funkcję przeciwpowodziową oraz zaopatruje w wodę Wisłę, Ustroń i Skoczów.
Hofman poinformowała, że remont jest niezbędny, aby obiekt odzyskał maksymalne zdolności piętrzenia, które zostały ograniczone z uwagi na wieloletnią eksploatację w trudnych warunkach. Efektem remontu będzie m.in. zwiększenie rezerwy wody pitnej o 116 dni.
- Po zakończeniu prac pojemność zbiornika zostanie wykorzystana maksymalnie - powiedziała.
Jak podkreśliła, zbiornik w obecnym stanie technicznym nie stwarza niebezpieczeństwa dla terenów położonych poniżej zapory.
Hofman poinformowała, że prace nie będą prowadzone w obrębie czaszy zbiornika. Nie wiążą się zatem z wstrzymaniem dostaw wody pitnej. Także korona zapory - miejsce spacerów turystów - nie będzie wyłączona z eksploatacji. Możliwe są jedynie czasowe ograniczenia w ruchu - zastrzegła.
Całkowita pojemność zbiornika wynosi nieco ponad 5 mln m sześc. Maksymalna powierzchnia zalewu to ok. 40 ha, a wielkość zlewni 30 km kw. Maksymalna wysokość zapory wynosi 36 m, a jej długość 280 m.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.