Zgodnie z nową strategią Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zwiększyć produkcję węgla do 16,1 mln t rocznie w 2030 roku. Udział węgla koksowego od 2026 r. ma przekroczyć 90 proc., co zwiększy rentowność wydobycia.
Jeśli chodzi o główne założenia operacyjne zaktualizowanej strategii GK JSW, spółka będzie dążyć do zwiększenia rocznego wydobycia węgla kamiennego z poziomu ok. 13,8 mln t w 2021 roku do poziomu ok. 16,1 mln t w roku 2030. JSW zamierza także zwiększyć uzysk węgla koksowego w strukturze wydobycia do poziomu powyżej 90 proc. od 2026 roku, co przyczyni się do wzrostu rentowności wydobycia. GK JSW zakłada również zrównoważony poziom produkcji i sprzedaży koksu na stabilnym poziomie ok 3,6 mln ton średniorocznie.
– Największy nacisk podczas planowania eksploatacji położyliśmy na ocenę ryzyk, które nieodłącznie towarzyszą działalności wydobywczej prowadzonej przez zakłady górnicze. Czujemy respekt przed naturą, która w przeszłości nieraz pokrzyżowała górnicze plany. W strategii wyznaczyliśmy cele, które są do osiągnięcia, a nie cele, które możemy osiągnąć, jak nam dopisze szczęście. Strategia JSW na lata 2022-2030 to dokument, który wyznacza nam kierunki i zadania. Jeśli będziemy realizować jej założenia, to jestem spokojny o przyszłość JSW – podkreślił prezes Cudny.
– Jak wiemy, węgiel koksowy został wpisany w Unii Europejskiej na listę surowców krytycznych. Dla JSW produkcja węgla koksowego to podstawowa działalność, od której zaczyna się żywotność pozostałych segmentów naszej spółki – zaznaczył Edward Paździorko, wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych.
Jak wskazał, w minionym roku udział produkcji węgla koksowego sięgnął 80 proc., natomiast w tym roku ten wskaźnik ma już sięgnąć 84 proc. Docelowo udział węgla koksowego ma przekroczyć 90 proc. w 2026 roku. – Nasze południowe kopalnie już osiągają ten próg, natomiast wyzwaniem są tutaj kopalnie północne, czyli kopalnia Budryk oraz kopalnia Knurów-Szczygłowice – wskazał Paździorko.
W celu zwiększenia poziomu produkcji węgla do ok. 16,1 mln ton rocznie niezbędne jest również uzyskanie dostępu do pokładów zalegających coraz głębiej. W tym celu zaplanowano pogłębianie istniejących szybów oraz budowę nowych poziomów wydobywczych.
– Chodzi o kluczowe inwestycje rozwojowe związane z udostępnieniem nowych złóż oraz nowych poziomów wydobywczych. Z eksploatacją schodzimy coraz głębiej i kończą się niektóre poziomy. Można dzisiaj powiedzieć, że we wszystkich kopalniach naszej spółki mamy nowe poziomy wydobywcze, które dziś są w różnym stopniu zaawansowania, w trakcie otwierania lub w trakcie rozbudowy. Do jednych dochodzimy szybami, w innych zaczynamy roboty przygotowawcze. To jest pierwszy etap naszej strategii – zaznaczył wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych.
Wśród projektów rozwojowych są m.in.: w kopalni Knurów-Szczygłowice – budowa poziomu 1050 w ruchu Knurów oraz budowa poziomu 1050 w ruchu Szczygłowice, w kopalni Borynia-Zofiówka – budowa poziomu 1120 w ruchu Borynia i budowa poziomu 1080 w ruchu Zofiówka, w kopalni Bzie-Jastrzębie – rozpoznanie geologiczne, a następnie udostępnienie i przemysłowe zagospodarowanie zasobów w obrębie złóż „Bzie-Dębina 2-Zachód” i „Bzie-Dębina 1-Zachód” i rozbudowa poziomu 1110, w kopalni Budryk – udostępnienie nowych zasobów w pokładzie 405/1 i 405/2 i rozbudowa poziomu 1290, w kopalni Pniówek – udostępnienie i zagospodarowanie zasobów złoża „Pawłowice 1”, rozbudowa poziomu 1000 wraz z pogłębianiem szybu IV i III oraz budowa poziomu 1140.
Aby zrealizować założenia wydobywcze, niezbędne jest m.in. wykonanie odpowiedniej ilości robót chodnikowych i korytarzowych. W kopalniach Spółki do roku 2030 – łącznie wykonywanych będzie średniorocznie około 77 tys. mb wyrobisk.
JSW chce również zwiększyć efektywność produkcji. Aktualnie roczna wydajność na jednego górnika w spółce (JSW SiG) wynosi ok. 620 t węgla. W 2030 r. ma ona zwiększyć się do ok. 790 t. Jednocześnie strategia zakłada optymalizację przeciętnego zatrudnienia w GK JSW z obecnych ok. 30 tys. etatów do ok. 29 tys. etatów w 2030 roku.
Strategia na lata 2022-2030 przewiduje poniesienie nakładów inwestycyjnych przez GK JSW w wysokości ok. 22,4 mld PLN. Udział nakładów na inwestycje w segmencie węglowym stanowić będzie ok. 80 proc. łącznych nakładów GK JSW.
Ogromne znaczenie ma również zapewnienie stabilnego finansowania. Spółka zamierza je zapewnić przez dążenie do osiągnięcia i utrzymania co najmniej 50 proc. udziału kapitałów własnych w strukturze pasywów, a także pokrycia wartości aktywów trwałych kapitałami stałymi.
Podstawowym finansowym założeniem strategii jest uzyskanie średniej marży EBITDA w latach 2022-2030 na poziomie co najmniej 25 proc. JSW zamierza również zwiększyć bufor gotówkowy dla zapewnienia realizacji kluczowych zobowiązań, w tym zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, wobec budżetu i wobec kontrahentów. Bufor będzie wykorzystywany w okresach potencjalnego drastycznego spadku wpływów ze sprzedaży. Bezpiecznikiem, który w czasach dekoniunktury na rynku węgla ma zabezpieczyć spółkę przed utratą płynności finansowej, jest fundusz stabilizacyjny FIZ.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Prawdę napisałem to mi komentarz usunęli.
To kupujcie nowy sprzęt i narzędzia a nie wydawajcie ciężko zarobione pieniądze na pierdoły takie jak szlabany na szybie VI tym na budryku
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.