- Nie miałem innych ambitnych zadań oprócz jednego – wybudować ten Kombinat i z tego jestem dumny – powiedział kiedyś Tadeusz Zastawnik, który był pierwszym szefem Polskiej Miedzi.
Zarządzał nią od 1962 do 1975 r. W tym roku przypada nie tylko 65-lecie odkrycia złóż na Dolnym Śląsku, ale także setna rocznica urodzin człowieka, którego zmysł menedżerski doprowadził do rozwoju miedziowej spółki. Uroczystości związane z tą rocznicą odbyły się w Lubinie 16 marca przy skwerze poświęconym jego pamięci.
Tadeusz Zastawnik jest uznawany za budowniczego jednego z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Polsce. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany.
Przypomnijmy, że po odkryciu złóż miedzi w 1957 r. przez zespół kierowany przez Jana Wyżykowskiego, kolejnym krokiem było ich odpowiednie zagospodarowanie. W 1960 r. powołano Zakłady Górnicze „Lubin” w budowie, przekształcone w 1961 r. w Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi, powszechnie znany jako KGHM.
Tadeusz Zastawnik swoje związki z górnictwem rozpoczął od pracy w kopalni węgla Siersza w Trzebini. Był tam zatrudniony jako pracownik dołowy. W 1952 r. ukończył studia w Politechnice Śląskiej. Pracował już wówczas w Zjednoczeniu Przemysłu Metali Nieżelaznych w Katowicach. W 1962 r. trafił do KGHM. Kombinatem zarządzał przez 13 lat. Potem zajmował m.in. stanowiska w ministerstwach. Zmarł w 2012 r. Został pochowany na Starych Powązkach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jestem zdziwiony, że obecna władza czci Pana Zastawnika wg. niech komunistę. Zwracam uwagę, że Pan Zastawnik nie wybierał czasu w jakim żył i pracował, choć dla żarliwych antykomunistów nie ma to żadnego znaczenia. Brawo KGHM za ...odwagę