W najnowszy numerze Górniczej, który ukaże się w czwartek 31 marca, głównym tematem są „energetyczne” następstwa wojny w Ukrainie. Piszemy m.in. o zakazie importu rosyjskiego węgla i rewizji unijnej polityki klimatyczno-energetycznej.
Otwarciowym tematem jest apel związkowców, którzy podkreślają, że sytuacja związana z wybuchem wojny wymaga niezwłocznych i radykalnych decyzji polskiego rządu, w tym rewizji unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Przedstawiciele strony społecznej wzywają rząd do działań w celu zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami EU ETS.
Równie gorącym tematem jest wprowadzany zakaz importu rosyjskiego węgla - Rada Ministrów przyjęła 29 marca zapisy ustawowe blokujące na poziomie krajowym import węgla z Rosji. Według ekspertów Polska może wprowadzić takie sankcje wcześniej niż cała Unia Europejska.
O imporcie surowców energetycznych mówi b. wiceminister przemysłu i handlu Jerzy Markowski. - Polska, tak jak Unia, sprowadza z Rosji cztery podstawowe rodzaje paliw użytecznych energetycznie: ropę naftową, gaz ziemny, gaz płynny LNG oraz węgiel kamienny. Najłatwiej będzie nam odejść od rosyjskiego LNG, bo są dostępne alternatywne dostawy. Także bez większych trudności będzie można uniezależnić się od importu węgla kamiennego – wskazuje nasz rozmówca.
O możliwości zwiększenia produkcji węgla mówi natomiast Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, największej węglowej spółki. – W przypadku tak skomplikowanego podmiotu jak kopalnia, czy zespół kopalń, które cały czas są w procesie ograniczania, odtworzenie mocy produkcyjnych to są miesiące albo lata, a w wielu miejscach jest to już po prostu niemożliwe. Zmieniając kierunki eksploatacji, zamknęliśmy sobie co do tego drogę, więc jeśli chodzi o samo zwiększenie wydobycia, to ono jest możliwe w zakresie 1-1,5 mln t rocznie przy bardzo dużej ilości środków finansowych i starań, które są podejmowane. Natomiast jeśli chodzi o wzrost, który miałby dotyczyć kilku milionów ton, to jest on, jeśli nie niemożliwy, to bardzo trudny. To są procesy inwestycyjne na wiele lat – wskazuje Rogala.
Nie brakuje też innych aktualnych wiadomość z górniczych spółek. Koniec marca to zwykle czas, kiedy spółki prezentują swoje wyniki za ubiegły rok. W tym numerze przedstawiamy wyniki KGHM i LW Bogdanka – obie spółki mają powody optymizmu. W minionym tygodniu aktualizację strategii na lata 2022-2030 przedstawiła Jastrzębska Spółka Węglowa. Dokument zakłada zwiększenie produkcji węgla (zwłaszcza koksowego), przy równoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko i śladu węglowego.
O innym wymiarze wojny, bardziej ludzkim nasi czytelnicy mogą przeczytać w artykule „Górnicy z PGG ruszyli na pomoc”. Piszemy w nim o górnikach, którzy pomagają uchodźcom w punkcie w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach.
W działach „Pasja” i „Po szychcie” na naszych czytelników czekają dwa materiały. Pierwszy z nich przedstawia sylwetkę Gerarda Trefonia, który w swoim domu w Rudzie Śląskie zgromadził ogromną kolekcję sztuki naiwnej. Co ciekawe to kierunek, w którym bardzo często poruszane są motywy górnicze, ale to nie powinno dziwić, bo ogromną część malarzy naiwnych w naszym regionie stanowili górnicy.
Natomiast w drugim przedstawimy inną fascynującą sylwetkę. Chodzi o Arkadiusza Wojdowskiego. „Czterdzieści lat temu jako absolwent Technikum Górniczego w Bytomiu został przyjęty do pracy w kopalni Knurów. Swoją karierę zakończył ze stopniem doktora. Nadsztygar Arkadiusz Wojdowski to postać nietuzinkowa. Górnik, prawnik, historyk, ekspert z dziedziny BHP i zarządzania zasobami w strukturach europejskich, a także PR-owiec. Wszystkie prace naukowe napisał i obronił jako czynny pracownik knurowskiej kopalni. Wszystkie prócz jednej, a była nią rozprawa doktorska” - można przeczytać w artykule pt. „Nadsztygar z doktoratem”.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.