Brytyjski premier Boris Johnson był gospodarzem okrągłego stołu na Downing Street z liderami przemysłu jądrowego, aby omówić sposoby poprawy krajowego bezpieczeństwa energetycznego i szybkiego przyspieszenia projektów jądrowych w Wielkiej Brytanii - informuje World Nuclear News.
Johnson powiedział, że energia jądrowa musi być główną częścią przyszłego systemu energetycznego Wielkiej Brytanii jako czyste, niezawodne i bezpieczne źródło energii.
Cel Wielkiej Brytanii to pozyskiwanie 25 proc. energii elektrycznej z energii jądrowej, w porównaniu z obecnymi 16 proc. Jednak prawie połowa obecnych mocy produkcyjnych tego kraju ma zostać wycofana do 2025 r., a wszystkie reaktory oprócz jednego zostaną wycofane do 2030 r.
Przedstawiciele branży przedstawili różne technologie i projekty, które rozwijają, od większych elektrowni jądrowych po małe reaktory modułowe, wykorzystując zarówno brytyjską, jak i międzynarodową wiedzę ekspercką.
- Premier zaprosił do dyskusji, w jaki sposób Wielka Brytania może przyspieszyć szybkie postępy w zabezpieczaniu nowych mocy jądrowych. Omówiono korzyści płynące ze zwiększenia inwestycji i usunięcia barier rozwojowych, zgadzając się na współpracę, aby pomóc projektom szybciej i taniej działać. Johnson i uczestnicy zastanawiali się również nad potrzebą budowania silnych umiejętności i łańcuchów dostaw w celu wspierania brytyjskiego przemysłu jądrowego - informuje World Nuclear News.
- Przyspieszenie projektów jądrowych jest absolutnie niezbędne, aby utrzymać koszty energii na niskim poziomie, obniżyć kosztowny import gazu i wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne w miarę zbliżania się do zera netto – powiedział Tom Greatrex, dyrektor generalny Nuclear Industry Association.
Dodał: - Oznacza to pilną inwestycję we flotę dużych i małych elektrowni jądrowych, a także inwestycje w odnawialne źródła energii, aby zapewnić czystą, suwerenną energię, której potrzebujemy.
Okrągły stół poprzedza publikację rządowej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.