Szczęśliwym zbiegiem okoliczności górnicze zagłębie rudy żelaza Krzywy Róg, jak dotychczas ominęły okropności rosyjskiego ataku na Ukrainę.
Jest to o tyle pomyślna wiadomość, ponieważ 700 tysięczne miasto i blisko położony górniczo-hutniczy kompleks kilkunastu odkrywkowych i podziemnych kopalń rudy pracuje normalnie.
Krzywy Róg znajduje się w środkowej Ukrainie w obwodzie dniepropietrowskim. Zajmuje ono siódme miejsce na Ukrainie pod względem zamieszkałej ludności. Armia rosyjska znalazła się najbliżej tego miasta w dniu 18 marca w odległości 35 km, ale potem wycofała się na południe.
Agencja Reuters w korespondencji z Krzywego Rogu zaznacza, że wydobycie w kopalniach rudy żelaza jest nie tylko normalne, ale teraz jest nawet dwa razy większe niż zazwyczaj. Największy ukraiński producent stali Metinvest wysyła dziennie 500 tys. ton rudy w postaci koncentratu (granulek) do Europy, teraz wydajność ta zbliżyła się do 1 miliona ton.
Brytyjska firma konsultingowa MEPS International sygnalizuje, że większość tych dostaw trafia z Ukrainy do Polski. Metinvest, zatrudnia ok. 60 tys. pracowników. W większości należy do najbogatszego człowieka i magnata biznesu na Ukrainie, Rinata Achmetowa. Wydobywa ona rocznie około 40 milionów ton rudy żelaza. Znaczenie tej firmy na Ukrainie odpowiada pozycji polskiego KGHM Polska Miedź.
Dzieje się to również w skali przychodów, gdyż wysokie ceny rudy żelaza przekładają się na podobną skalę zysków. Dodać do tego trzeba, że złoże to jest gigantyczne zarówno, co do swojej wielkości, jak i zasobów.
Prekambryjskie złoże rudy żelaza jest jednym z najstarszych, jakie powstały na naszym globie. Liczy sobie ok. 1,8 mld lat!. Jego długość wynosi ok. 120 km o zmiennej szerokości 2-3 km. Całe to terytorium jest zabudowane i nosi nazwę zarówno złoża, jak i miasta Krzywy Róg. Z tego powodu miasto to jest uznawane za najdłuższe w Europie.
Zalegająca w jego pobliżu rudonośna formacja skalna posiada 2000 m miąższości, Składa się ona z siedmiu do ośmiu pokładów żelazistych kwarcytów reprezentowanych przez hematyty, magnetyty i mieszane odmiany hematyt-magnetyt oraz łupków. Średnia zawartość żelaza wynosi 30–40 proc. w kwarcytach żelazistych i 25–30 proc. w odmianach zawierających magnetyt (które stanowią 20 proc. całkowitych rezerw kwarcytu).
Bogate ciała rudy żelaza są rozproszone w całej formacji rudonośnej. Ruda występuje w postaci ciał kolumnowych, Całkowite zbadane jej zasoby na Ukrainie wynoszą ponad 32 miliardy ton, w tym około 28 miliardów ton przemysłowych, z czego ok. 18 mld ton znajduje się w rejonie Krzywego Rogu.
Klasyfikowane są one na siódmej pozycji na świecie, niewiele ustępując szóstym pod tym względem zasobom USA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.